sesli sohbet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası Sıfır Atık Günü”nü kutladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından ilan edilen ’30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’nü kutladı.

abone

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun çalışmalarımız sonucunda ilan ettiği 30 Mart Dünya Sıfır Atık Günü’nü kutluyorum. ‘Yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Sevgili eşim Emine Erdoğan liderliğinde bugün bir dünya markası haline gelen Sıfır Atık Hareketi’ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılında başlatılan ve tüm dünyaya yayılan “Sıfır Atık Hareketi” ile ilgili verileri de paylaştı.

Sonuç olarak, hareketin başlangıcından bu yana 19 milyon kişiye sıfır atık konusunda eğitim verildi, 572 milyon metreküp su tasarrufu sağlandı ve 180.000 ton deniz çöpü toplandı.

Naylon poşet kullanımı yüzde 62,5 oranında azaltılırken, 31.500 ton sera gazı salınımı engellendi, 164.000 bina ve yerleşke Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne devredildi.

“Sıfır Atık Hareketi” ile 62,2 milyar liralık ekonomik kazanç sağlandı.

2002’de %1 olan iyileşme oranı 2022’de %27’ye yükseldi.

Hedef, iyileşmeyi 2023 yılına kadar %35’e çıkarmak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku