sesli sohbet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan altılı masaya sert sözler! “Kukla bir aday arıyorlar, bulamıyorlar”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’daki ziyaretleri kapsamında gençlerle bir araya geldi. Kürsüye çıkıp konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, altılı masaya sert tepki göstererek, “Şimdi kendilerine ‘Gel’ diyince gelecek, ‘Sus’ diyince susacak, ‘Konuş’ diyince konuşacak kukla bir aday arıyorlar. Bulamıyorlar.” dedi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa’da yapmış olduğu mühim açıklamalar…

Abone ol

Bursa’da gençlerle buluşmuş olduğu “İlk Oyum AK Parti’ye, İlk Oyum Erdoğan’a” programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yapmış olduğu konuşmada, ülkenin ve milletin umudu gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’daki açılış törenine katılanların sayısının, almış olduğu resmi rakamlarla 120 bin kişiyi bulduğunu belirterek, “Doğal bu bir şeyi gösteriyor. Tanrı’ın izniyle inşallah mayıs bir başka olacak. Bu bahar bir başka bahar olacak. İnanıyorum ki siz gençlerimizle beraber, siz hanım kardeşlerimle beraber biz sandıkları bu kez oldukca değişik bir şekilde patlatacağız. Buna var mıyız?” ifadelerini kullandı.

AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı tarafınca İstanbul’da düzenlenen Üniversiteli AK Gençlik Festivali’nde (ÜniAK FEST) sanatçı Cengiz Kurtoğlu’nun “Duyanlara Duymayanlara” şarkısıyla sürpriz yaptığını özetleyen Erdoğan, “Volkswagen Arena’da bizlere sürprizi yapmış oldu, sonrasında bir telefon görüşmesi yaptık. ‘Başkan, 65’ten sonrasında beni ne hallere soktun.’ dedi. Bu gençlik var ya bu gençlik, evvelallah herkesi oldukca daha değişik bir hale getirir. Fakat durmayacağız, çalışacağız, çaba edeceğiz ve tüm genç kardeşlerimizi sandıklara taşıyacağız ve sandıklardan da inşallah o sesi çıkaracağız.” diye konuştu.

“Gençlerimizin vizyonuna tanık oldukça geleceğimize umutla bakıyoruz”
Ülkenin tüm genç yüreklerine selamlarını ileten Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Gençlerimizle her bir araya gelişimizde siz değerli ziyaretçilerimizin sevgisine, enerjisine, coşkusuna, vizyonunuza tanık oldukça geleceğimize daha büyük bir umutla bakıyoruz. Bazıları diyor ki ‘Bu enerjiyi nereden buluyorsun?’ İşte enerji burada. Değişik bir yerde aramaya gerek yok. Bu tablo bununla beraber bizlere, sizlere miras bırakacağımız Türkiye Yüzyılı’nın inşası için daha oldukca çalışmamız, daha çok savaşım etmemiz icap ettiğini hatırlatıyor. İnşallah 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde ilk kez oy kullanacak siz kıymetli gençlerimizle yol arkadaşlığı yapmamızı bizlere nasip eden Rabbime hamd ediyorum. Siz değerli ziyaretçilerimizin yardımıyla aradan 40 yılı aşkın zaman geçmiş olsa da geçmiş dönemlerimizdeki heyecanı hatırlatıyor, aynı duyguları yine yaşıyoruz.”

Gençlik yıllarında, Türkiye’nin meselelerinin oldukca başka bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O eski Türkiye’nin imkanları da oldukca başkaydı. Şimdi 20 yılda ülkemize kazandırdığımız yaratı ve hizmet altyapısının üstünde her alanda dünya ile yarışmaya hazır bir gençlik görüyoruz. Oysa bizim gençliğimiz üç ‘Y’ ile kuşatılmıştı: Yasaklar, yokluklar, yoksulluklar. Kavgalarla dolu bir Türkiye’de geçti bizim gençliğimiz. İleride ülkemizin yakın siyasal zamanı vicdanlı bir değerlendirmeyle yazıldığında bu iki dönem arasındaki fark oldukca daha iyi anlaşılacaktır.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Erdoğan, ilk kez oy kullanacak gençlerle ilgili olarak, “Bugün önümüzdeki seçimlerde ilk kez oy kullanacak siz gençlerimizden beklentimiz elinizin altındaki imkanlarla dünyayı ve ülkemizi en iyi, en doğru şekilde okumanızdır. Maziden atiye sağlam bir köprü kurmadan, bu okumayı kuvvetli bir şekilde yapmadan, nerede bulunduğumuzu bilhassa nereye gideceğimizi de bilemeyiz. Biz her mevzuda olduğu benzer biçimde, bu hususta da siz gençlerimize güveniyoruz. Birileri benzer biçimde gençlerimizi iradesi ipotek altında tutulacak vitrin süsü, mevzu mankeni olarak asla görmedik, görmüyoruz.” diye konuştu.

“Buraya gökten zembille inmedik”
AK Parti’yi kurarken, Türkiye’nin gerçek anlamdaki ilk gençlik kolları teşkilatlanmasını AK Parti bayrağı altında yaptıklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda genel başkanlar içinde öyleki siyasette gençlik kollarından çıkıp gelen bir başkası yok. Yalnız bu kardeşiniz var, başkası yok. Biz buraya gökten zembille inmedik. Merdivenleri basamak basamak çıkarak geldik. Bunların bir kısmı kasetle geldi, bir kısmı değişik yerden siparişle geldi. Bizim bu şekilde bir durumumuz yok. Biz, meydanlardan gümbür gümbür esinlenerek geldik.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde konuştu:
“Siz değerli ziyaretçilerimizin yaşlarında, gençlik kollarında ilk vazife alan nesil şimdi bakan, milletvekili, genel başkan yardımcısı, belediye başkanı, siyasetçi, iş insanı olarak gösterdikleri başarıyla bizleri gururlandırıyor. İnşallah gelecek yıllarda sizlerle de aynı gururu biz yaşayacağız. Şimdi genel başkanınız olarak, cumhurbaşkanınız olarak gençlerimize güvendiğimiz için, gençler bunu oldukca iyi işlemeniz lazım. Seçilme yaşını ne yaptık? Ilkin 25’e, peşinden ne yaptık, 18’e düşürdük. Kanunlarımıza bakılırsa reşit sayılan her bir gencimizin yalnız seçme değil, seçimle gelinen görevlerde de mesuliyet alabilmelerini biz sağladık. Gençler biz size güvendik. Bu CHP’si filan bunlar niçin bu adımları atmadılar? Niçin bunlar gençlerin önünü açmadılar? Fakat biz güvendik. Niye? Şu sebeple biz şuna inanıyorduk: ‘Fatih 20 yaşlarında bir çağı kapatıp bir çağı açtığına bakılırsa, onun torunları olarak hepimiz de aynısını yaparız.’ dedik. Ve oldu mu? Oldu. Onlar kadırgaları karadan yürüttüler. Bunlar anlamaz ha anlamaz. Yahu bunca zamandır bu ülkede politika yapıyorsunuz. Denizin altından siz metro yaptınız mı? Bu metroyu kim yapmış oldu? Biz yaptık. Avrasya Tüneli’ni kim açtı? Biz açtık. Hani gücünüz yetiyorsa, bir de siz yapsaydınız. Biz Haliç’i temizledik, bunlar Haliç’i doldurdular. Yahu bunlarda temizlik diye bir şey yok. Bunlarda ‘Bu şekilde kalkıp da dünyaya örnek gösterilecek bir şey yapalım.’ bu şekilde bir dert yok, şundan dolayı bunlar dertli değil. Biz dertliyiz dertli. Neler yaptık, neler yapıyoruz, neler yapacağız.”

“‘Konuş’ diyince konuşacak kukla bir aday arıyorlar”
Erdoğan, Bursa’yla ilgili olarak, “Şu Bursa’yı nereden, nereye getirdik? İstanbul’dan gel, Bursa’dan geç, İzmir’e yönel 7-7,5 saatte olan bu güzergahı biz 3 saate indirdik. Bay Kemal, artık seni yormuyoruz görüyorsun. Kısaca, 7-7,5 saatte gittiğin bu yolu 3 saate indirdik daha rahat gidebilesin diye fakat İzmir’e uğradığın da yok.” diye konuştu.

Türkiye’nin oldukca partili siyasal hayata geçmiş olduğu süreci hatırlatan Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Devletimizde oldukca partili siyasal hayata geçildiğinde hanımlarımız ve gençlerimiz başta olmak suretiyle tüm yurttaşlarımız ‘Oy namustur.’ dediler. Siyasal iradelerine, sandığa canları pahasına haiz çıkmışlardı. Bugün olduğu benzer biçimde o dönemde de insanımızı ‘Gel’ diyince gelecek, ‘Git’ diyince gidecek, ‘Şuraya oy ver’ diyince verecek tayfa olarak gören çarpık bir zihniyet vardı. Tek parti, faşizmi, artı bu zihniyet, aday olarak milletin karşısına çıkardığı kendi mensuplarına bile aynı muameleyi göstermekten çekinmediler. Şimdi kendilerine ‘Gel’ diyince gelecek, ‘Sus’ diyince susacak, ‘Konuş’ diyince konuşacak kukla bir aday arıyorlar. Bulamıyorlar. Dertleri, milletimizin namusu olarak görmüş olduğu oylarla ülkeyi yönetecek siz değerli ziyaretçilerimizin geleceğini inşa edecek bir cumhurbaşkanı çıkarmak, milletvekili seçmek değil. Bunların tek dertleri, her biri diğerinden hazzetmeyen, sayısının 6 mı, 10 mu bulunduğunu bilemediğimiz masa ortaklarının çıkarlarına bakılırsa hareket edecek bir isim bulmaktır.”

Bursa’da gençlerle buluşmuş olduğu “İlk Oyum AK Parti’ye, İlk Oyum Erdoğan’a” programına katılan Başkan Erdoğan, burada gençlerin sorularını yanıtlayarak onlarla söyleşi etti.

Altılı masa üyelerine “fosil siyasetçi” vurgusu
Buradaki konuşmasında altılı masanın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili gündemdeki tartışmalara işaret eden Erdoğan, “Milletimiz ülkesini yönetmek için cumhurbaşkanı seçmenin ardında, bunlar masa ortaklarının yöneteceği aday bulma ardında. Böylesine bir algoritmaya parasız oynanan oyunlarda bile rastlayamazsınız. Şu sebeple bunların kafası hemen hemen Türkiye Yüzyılı’na erişememiştir. Bunlar artık sürümden kalkmış olan, güncellemesi bile yapılamayan 1990’ların, 1970’lerin politika formatında kalmış tiplerdir.” diye konuştu.

Muhalefetin vaatlerinin Türkiye’yi tekrardan eski Türkiye’ye döndürmek bulunduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Eski Türkiye dedikleri ne biliyor musunuz? ‘Eski Türkiye’, günlük hayatınızın derhal her anında yararlandığınız imkanların neredeyse hiçbirinin olmadığı Türkiye’dir. Eski Türkiye her işin oldukca emekle yürütülmüş olduğu, buna karşılık oldukca azca netice alınabildiği, oldukca azca mesafe katedilebildiği Türkiye’dir. Eski Türkiye, insanların birbirleriyle sınırsız iletişimi bırakın, asgari müştereklerde bile buluşmakta zorlandığı Türkiye’dir. Eski Türkiye, siyasette, ticarette, bürokraside, akademide, sanatta velhasıl yaşamın her alanında bir avuç seçkin azınlık haricinde hiç kimseye talih verilmemiş Türkiye’dir. Eski Türkiye, altılı masanın bizzat uygulamaları olarak gösterdiği benzer biçimde kavganın, kargaşanın, ayak oyunlarının tamamlanmamış olmadığı Türkiye’dir. Eski Türkiye, politika kurumunun, milletin problemlerine çözüm üretmek yerine devamlı kriz ürettiği, yapay krizleri tetiklediği Türkiye’dir.”

“Üç çeyrek yüzyıl sonrasında ‘yeter, söz de karar da gelecek de milletindir’ diyoruz”
“Altılı masa denilen ucube yapının gıdası, eski Türkiye’nin milletimiz için zulüm, birileri için imtiyaz aracı olan yoksulluğudur, yoksunluğudur, husumet iklimidir, sömürü düzenidir.” diyen Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Biz 20 ilkin ülkemizi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde tıpkı rahmetli Menderes’in, 73 yıl ilkin yapmış olduğu benzer biçimde ‘yeter’ dedik. Gençler, ulusal iradeyi hiçe sayan vesayete ‘yeter’ dedik. Hak ve özgürlükleri ayaklar altına alan zulüm düzenine ‘yeter’ dedik. Milletimizi geri kalmışlık prangasına mahkum eden çarpıklığa ‘yeter’ dedik. İtilmişliğe, kakılmışlığa, ulusal onurumuzun örselenmesine ‘yeter’ dedik. Terör örgütlerine, onların iplerini ellerinde tutanlara, dökülen kanlara, yaşatılan acılara ‘yeter’ dedik. Darbecilere, onları üzerimize salan küresel emperyalistlere ‘yeter’ dedik. Maruz kaldığımız her saldırının kurnaz refakatçileri olan siyasal ve ekonomik tetikçilere ‘yeter’ dedik. Evet, bu ülkeye ve bu halka zulmeden kim var ise hepsine de rahmetli Menderes benzer biçimde ‘Yeter, söz milletindir.’ dedik. Fakat biz bunlarla yetinmedik. ‘Yeter, söz de karar da milletindir.’ diye ilave ettik. Şimdi de ortalama üç çeyrek yüzyıl sonrasında yine ‘Yeter, söz de karar da gelecek de milletindir.’ diyoruz.”

Seçimle ilgili konuşan Başkan Erdoğan, “Bursa’dan başlayarak dalga dalga 81 vilayetimize, oradan dünyanın dört bir tarafındaki her bir vatandaşımıza ulaşarak ülkemizin ve milletimizin geleceği için hiçbir vaatleri, hiçbir programları, hiçbir vizyonları olmayanlara ne diyeceğiz? O denli, ‘yeter’ diyeceğiz. Kapısına gitmedik, yaratı ve hizmetlerimizi anlatmadık, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu paylaşmadık kimse bırakmayacağız. Gençler, hedefimiz gönlünü kazanmak suretiyle 85 milyonun her bir ferdine, doğruya doğru dedirtmektir. Meydanlarda bizlere verilen her desteğin, sandıkta bizlere verilen her oyun, Türkiye Yüzyılı’nın inşasına meydana getirilen bir katkı, bu kutlu yola döşenmiş bir tuğla bulunduğunu asla unutmayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Gençlerin birinci partisi hep AK Parti oldu”
Erdoğan, AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana girmiş olduğu 15 seçimden zaferle çıktığını ifade ederek, milletin tamamı benzer biçimde gençlerin de birinci partisinin hep AK Parti bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de gençlerin ilk tercihi olduklarını aktaran Erdoğan, “Gençleri AK Parti’ye yakıştıramayan, daha doğrusu gençlerin AK Parti ile beraber yol yürümesini hazmedemeyen bir kesim, bu gerçeği bir türlü kabul etmek istemiyor. Oysa biz yalnız son 2 senede gençlerimizde 36. buluşmamızı yapıyoruz. TEKNOFEST’lerden, çeşitli kurumlarımızın gençlik programlarına kadar daha pek oldukca vesileyle de gençlerimizle bir araya geliyoruz. Sevgili gençler, bırakın ülkenin dört bir yanında gençlerle kucaklaşmayı, bir ihtimal aynı dönemde kendi çocuklarıyla 36 kez bir araya gelmemiş olanlar, bizi gençlerden uzak kalmakla itham ediyor.” diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Gerçi bunların her işi bu şekilde. Üniversite açarız, okul yaparız, kitap dağıtırız, yurt inşa ederiz, kredi, burs veririz hepsine karşı çıkarlar, hepsine balçık atarlar. Hastane yaparız, sıhhat mensubu yetiştiririz, hizmetin en iyisini veririz yalnız karşı çıkarlar, yalnız engel olmaya çalışırlar. Terörle savaşım ederiz, sınır ötesi harekatlar yaparız, dünyanın dört bir yanında destanlar yazarız yalnız mecliste takoz koyarlar, tezkerelere ret oyu verirler. Hakim, savcı alırız, hakkaniyet teşkilatımızı güçlendiririz yalnız mırın kırın ederler. Kara yolu yaparız, havalimanı yaparız, demir yolu yaparız, uzaya uydu göndeririz, yalnız geliştirdiğimiz ortaklık modellerine, projeleri meydana getiren firmalara saldırırlar. Ne derler? ‘Bak biz geliyoruz, bir kuruş alamayacaksınız.’ Yahu gelemeyeceksiniz be gelemeyeceksiniz. Baraj yaparız, yerli ve yenilenebilir enerji tesisleri kurarız, nükleer güç santrali inşa ederiz yalnız işlemleri iptal etmek için mahkeme, mahkeme dolaşırlar. Konut yaparız, millet bahçesi yaparız, millet kütüphanesi yaparız, ağaç dikeriz, yalnız eleştirirler, yalnız engel çıkartırlar.”

“Gençlerimizle yapacağımız nöbet değişiminin vaktinin yaklaştığını biliyoruz”
Hangi alana bakılırsa bakılsın aynı manzarayla karşılaşılacağını belirten Erdoğan, “Millete söyleyecek sözü olmayanın gençlerimize vaadi ne olabilir ki? Kendilerini hapsettikleri yalan ve kara çalma kalesinden başka dünyaları olmayanlarla hangi vizyonu, hangi projeyi tartışacağız? Gençler, onun için biz sözümüzü milletimize söylüyoruz, biz sözümüzü işte burada olduğu benzer biçimde gençlerimize söylüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programda gençlere seslenen Başkan Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye Yüzyılı’nı beraber biçimlendirelim, beraber planlayalım, beraber inşa edelim. Şu sebeple biz başlatacağız ve sonrasında nöbeti sizlere devredeceğiz. Gençlerimizle yapacağımız nöbet değişiminin vaktinin de yaklaştığını biliyoruz. Kendimizi artık gençlerimizin devrinin misafirleri olarak görüyoruz. Önümüzdeki seçimleri, ülkemizin içinden geçmiş olduğu eleştiri dönemde küresel yönetim ve iktisat düzenindeki hak etmiş olduğu yerin gerisine düşmemesi için mühim görüyoruz. Sonrasında meydanda at da söz de sizin olacaktır. Gençlerimizden beklentim, tıpkı bizlerden öncekiler benzer biçimde tıpkı bizim benzer biçimde sizin de ‘Yeter söz de, karar da milletindir’. Ruhtan, ilkeden, yoldan asla sapmamanızdır. Biz 40 senedir her ne yaptıysak milletimizle beraber olduğumuz için yaptık, milletimizin desteğiyle yaptık, milletimiz için yaptık. Sizlere bırakacağımız en büyük miras da bu olacaktır.”

Ayrıntılar geliyor… 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku