sesli sohbet

Dağıstan'da seferberlik karşıtı gösteride, Rus askerleri ateş açtı!

Rus polisiRusya’nın güneyindeki Dağıstan bölgesinde kısmi seferberlik kararını protesto eden göstericilere müdahale etti. Vakalar, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da savaşmak için yüz binlerce asker daha gönderme kararından duyulan hoşnutsuzluğu gözler önüne serdi.

SAVAŞA HAYIR SLOGANLARI

Geçtiğimiz çarşamba günü Putin tarafınca duyuru edilen seferberlik, ülke genelinde protestolara yol açtı. Bilhassa Hazar Denizi kıyısındaki müslüman çoğunluklu bir bölge olan Dağıstan şeklinde yoksul etnik azınlık bölgelerinde protestolar daha da şiddetli. Toplumsal medyada, bölge başkenti Mahaçkale’de “muharebeye hayır” çarpıcı sözleri atan protestocuların polisle karşı karşıya geldiğini gösteren onlarca video paylaşıldı. Bir videoda bir grup kadının bir polis memurunu kovaladığı görüntülenirken, birkaç videoda protestocuları gözaltına almaya çalışan polislerle göstericiler içinde çıkan arbede görüntülendi.

ZORLA SİLAH ALTINA ALIYORLAR

Bugün erken saatlerde Dağıstan’a bağlı bir köydeki düzinelerce protestocu, yetkililerin 8 bin sözü geçen köyden 100’den fazla erkeği askerlik hizmeti için çağırdığını bildirmesine karşı protesto amacıyla ana yolu trafiğe kapattı. Reuters’te yer edinen bir habere nazaran, Rus polisinin havaya ateş açarak protestocuları dağıtmaya çalmış olduğu da videolarda görülüyor. BBC, Rusya’nın Ukrayna işgali esnasında Dağıstan’dan minimum 301 kişinin yaşamını kaybettiğini bildirdi. Dağıstan’dan Ukrayna’da savaşması için gönderilenlerin ölüm oranı, öteki Rus bölgelerine kıyasla fazlaca daha çok olduğu, bu sayının, Dağıstan nüfusundan beş kat büyük nüfusa haiz Moskova’dan 10 kat daha çok olduğu açıklandı.

ŞUBAT’TAN BERİ 6 BİN RUS ASKERİ ÖLDÜ

Çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada, 24 Şubat’tan bu yana ortalama 6 bin Rus askerinin yaşamını kaybettiğini bildiren Rusya Müdafa Bakanlığı, zayiat rakamlarının bölgesel dökümünü yayınlamadı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku