sesli sohbet

Demir Yumruk davasında tutuklu sanık kalmadı

8’i tutuklu 46 sanığın yargılandığı Demir Yumruk davasında 8 sanık da tahliye edilirken davada tutuklu sanık kalmadı.

Abone ol

Demir çelik sektöründe paravan firmalar üstünden kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik ‘Demir Yumruk’ operasyonu düzenlenmişti. 8’i tutuklu 46 sanıklı ikinci davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklar ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonrasında tanıkların dinleneceğini bildirdi.

Tanıkların beyanlarının peşinden söz alan sanık avukatları, şahit ifadelerinin müvekkillerinin lehine bulunduğunu savunarak, tahliye talebinde bulunmuş oldu.

Davada tutuklu sanık kalmadı

Söz alan tutuklu sanıklar Hulusi Belgü ve Hüseyin Eryılmaz da soruşturmanın başından beri tutuklu olduklarını belirterek, tahliye talebinde bulunmuş oldu.

Beyanların peşinden görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Avukat beyanlarının peşinden ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, “teşkilat yöneticisi” oldukları iddia edilen tutuklu sanıklar Hüseyin Eryılmaz, Hulusi Belgü, Mustafa Kırsaç, Muzaffer İzgi, Soner Eryılmaz ile Ahmet Kurtuluş, İsmail Eryılmaz ve Yılmaz Altunbulak’ın tahliyesine hükmetti.

Böylece dava kapsamında tutuklu sanık kalmadı.

Duruşma, 13 Haziran’a ertelendi.

Soruşturmanın geçmişi

Demir çelik sektöründe paravan firmalar üstünden düzmece faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik 28 Haziran 2022’de “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, kabahat örgütü kurucusu olduğu iddia edilen Hüseyin Eryılmaz’ın da aralarında olduğu 46 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi.

İddianamede Hüseyin Eryılmaz ile “teşkilat yöneticisi” oldukları iddia edilen Hulusi Belgü, Mustafa Kırsaç, Muzaffer İzgi ve Soner Eryılmaz’ın ayrı ayrı “kabahat örgütü oluşturmak” suçundan 4 yıldan 8 yıla, “kabahat örgütü kapsamında zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” suçundan 10 yıldan 35 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Öteki sanıklar hakkında da “kabahat örgütü kapsamında zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”, “kabahat örgütüne üye olmak” ve “kabahat örgütüne yardım” suçlarından ikişer yıldan 35’er yıla kadar hapis cezaları talep edildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku