sesli sohbet

Deprem bölgelerinde ev taşıma fiyatları sabitlendi

Kahramanmaraş merkezli depremin harabeye çevirdiği 11 ilde fırsatçılık peşinde koşan nakliye firmalarının önleri tıkandı.

abone

Türkiye’yi boğan depremler 11 ilde 10.000’den fazla binayı yıktı.

Eşyalarını çöken ev ve iş yerlerinden kurtaran depremzedeler, nakliye firmalarında yüksek talep oluşturdu.

Durumu fırsata çevirmeye çalışan nakliye firmaları fiyatları üçe katladı. Bu konuda çok sayıda şikayet alan valilikler, taşınmanın maliyetine üst sınır belirledi.

Hastalık

Sonuç olarak Malatya’nın Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri sınırları içindeki nakliye işlemlerinin 6 bin TL, diğer ilçelerde ise 8 bin TL olduğu açıklandı.

Elazığ için ulaşım tarifesini 8 bin TL olarak belirleyen valiliğin kriz merkezi, Kayseri için 15 bin TL, Ankara için 20 bin TL ve İstanbul için 30 bin TL fiyat belirledi.

Şanlıurfa

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, depremin ardından il içi ve dışı ev eşyası taşımalarının bugünkü değerinin üzerinde yapılmasının zorunlu hale geldiğini söyledi.

Bu kapsamda bir takım tedbirler alındığını ifade eden Ayhan, “İlçe içi taşınmanın azami maliyeti 6 bin lira. Bin lira. Ekiplerimiz denetimlerini yapıyor. Bu yönetmeliklerden ayrılan firmalara gerekli işlemler uygulanacak” dedi. o ifadeleri kullandı

Hatay

Hatay Valisi Rahmi Doğan, depremin vurduğu Kahramanmaraş’ta taşınma maliyetine üst sınır koyduğunu açıkladı.

Vali Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, Antakya’nın merkez ilçe sınırları içinde ev taşımanın maliyetinin en fazla 5 bin lira olacağını açıkladı.

Doğan, “Antakya-Yayladağı 6 bin, Antakya-Reyhanlı 6 bin, Antakya-Arsuz 7 bin, Antakya-Erzin 8 bin lira, yurtiçi ulaşım asansörleri 1000 lira ile sınırlı. Bu yönetmeliğin dışına çıkın” açıklamasını yaptı.

Kahramanmaraş

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, il içi ve dışına ev eşyalarının cari piyasa fiyatı üzerinden taşınmasının zorunlu olduğu belirtildi.

Yapılan anlaşmaya göre 4+1’e kadar evden eve eşya taşıma bedeli, şehir içinde evden eve asansörle eşya taşımada işçilik bedeli dahil 7 bin TL’dir. il sınırları içinde evden eve eşya taşıma, 7 bin TL’ye ilaveten 10 bin TL (25 km’yi geçen kısım için), kilometre başına 10 TL, ayrıca bin TL istikamet asansörü, 2 istikamet işçilik bedeline bin TL, şoföre bin lira ilave edilecektir.

Ayrıca taşıma işlerinde sadece asansörün kiralanması durumunda 10. kata kadar asansör kiralama bedelinin bin TL üzerinde olan her kat için 100 TL ek kiralama ücreti belirlenir. 6 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 9. Maddesi uyarınca afet bölgesinde evden eve seyahat ücretlerinin bu şekilde uygulanacağı Valilik tarafından belirtildi.

Ayrıca Valilik, Kahramanmaraş depremi nedeniyle fırsatçılık yapan kişi ve şirketler hakkında gerekli tüm idari yaptırımların uygulanacağı uyarısında bulundu.

Gaziantep

Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, depremin ardından bazı mağdurlardan haksız kazanç elde edildiğine dair ihbarlar aldığını söyledi.

Bu kapsamda bir takım tedbirlerin alındığını belirten Gül, “Maalesef bazı ahlaksızlar depremzedeleri sömürmek istiyor. İlçede taşınmanın maksimum maliyeti 6 bin lira. İslahiye-Gaziantep arası 9 bin, 8 bin lira. Nurdağı-Gaziantep arası bin lira, yurt içi ulaşım asansörü yoksa aynen geri alınır.” o ifadeleri kullandı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku