sesli sohbet

‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ söylemiyle ilgili eksik çıktı uzman isim en önemli detayı açıkladı

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, ‘deprem öldürmez, yapı öldürür’ söyleminin olmadığını belirterek, ‘Yanlış yer seçimi, düzgün olmayan zeminler, çürümüş binalar öldürür. Faydalı olan, doğru arazi üzerine doğru yapı ve doğru denetimdir” dedi.

abone

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Kahramanmaraş’ın 11 ilinde meydana gelen büyük depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilim adamlarının beklediğinden çok daha güçlü bir deprem olduğunu kaydeden Çeltik, can ve mal kaybını en aza indirmek için bundan böyle çalışma ve tahminler yapılması gerektiğini, bunların çok ciddi kontrol ve denetimlerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Yürütülen söylemlerin değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Çeltik, “Doğru söylemler kullanmalıyız, söylemler bizi eyleme dönüştürür. ‘Deprem öldürmez, inşaat öldürür’ kesinlikle yetersiz bir ifadedir. 1940’taki manşetlerle bugün arasında hiçbir fark yok. Hala sahte binalar ve müteahhitlerden söz ediliyor. Bu söze devam edersek doğa ile inatlaşmaya dönüşür. Öyle algılanıyor, o zaman ulaşım sistemlerini değiştirelim, insanlar ölmeyecek diyorsunuz. 1940, 1950, 1970, 1971, 1972, 1999, 2023’te insanlar hala binaların içinde ölüyor. Deprem bölgesini inceledik, 2000’den sonra birçok bina yapıldı. Binalar öldürür. Ama hattan 50-500 metre ötede camları kırılmamış gecekondu mahalleleri gördük. Mühendislik ve yapı denetim hizmeti almayan binalarda cam kırığı dahi yoktur.

“Yapı-arsa ilişkisinde ciddi sorun var”

Bu noktada konutların fay hatlarından uzak alanlara yapılması gerektiğini vurgulayan Çeltik, “Avantaj, yanlış yer seçimi, sıvılaşma sorunu, binalar statik faylarda insanı öldürüyor. Konuşmalarımız doğru zemin, doğru yapı, doğru denetim üzerine olmalı. Bu sorunların çoğunun yanlış yer seçiminden kaynaklandığını gördük. Adana’da depremden 200 kilometre sonra 14 katlı bir bina çöktü. Etrafta aynı büyüklükte benzer binalar var. Bina-arsa ilişkisinde ciddi sorunlar var. Adana’da da aynı iki binadan biri bıçakla ortadan ikiye ayrıldı. Yarı ayakta, yarı yıkılmış. Burada kesinlikle arazi ile ilgili bir sorun var. Binaların temel sistemleri, temelin eş zamanlı çalışması için aynı birimde yerleştirilmelidir. Temelin yarısı doğal, yarısı dolgu ile doldurulursa bina arızalanır ve çöker.

“Yanlış Arazi”

Kahramanmaraş Bölgesi’ndeki Göksun İlçesi dahil olmak üzere yamaç ve dağlık alanlardaki yapıların zarar görmediğini belirten Çeltik, “Dağ üzerinde ama yanından fay hattı geçiyor. İlk keşfimiz, ülkemizdeki binaların yerleşim planında yanlış kat kullandığımızdır. Eskiden insanlar yerleştikleri ovaları hep dağlara ve yamaçlara doğru terk etmişler. Bugün ovalara yerleşmeye devam ediyoruz. Bina öldürür, eksik söylem. Yanlış konum, çürümüş zeminler ve bina ölümleri. Doğru olan, doğru arazide doğru bina ve doğru kontroldür. Bizi şoke eden ve korkutan bu tablonun değişmeyecek olması. Aynı şeyleri yaparak doğru sonuçlar beklenemez. Şimdi bir şeyleri değiştirme zamanı” dedi.
Çeltik, 2020 yılında bölgedeki il ve ilçe bürokratlarına uyarı yazıları göndermelerine rağmen çok az kişinin geri döndüğünü hatırlattı.

“Binaların yüzde 80’i onarılacak”

Şehirleşmeyi ortadan kaldırmanın ve değiştirmenin mümkün olmadığını belirten Çeltik, “Ülke olarak bugün bir kolumuz kırıldı. Büyük depremler bekleniyor. Bunlar ciddi maliyetler gerektiriyor. Dönüşümler artık o kadar kolay değil. Ama bunu hızlı bir şekilde yapabiliriz. Yeni yerleşim alanları inşa edilirken doğru yer seçimi önemlidir çünkü günümüzde binlerce ruhsat alınmaya devam etmektedir. Bugün deprem oldu ama sonra yine insanlar beton döküyor. İnşaat sektörü devam ediyor ama bu binalarda ciddi sıkıntılar var. Geçmişi dönüştürüyoruz ama yarınımızı kurtarmak için gerekli adımlar bugünden atılabilir. Birkaç mevzuat değişikliği ile önümüzdeki dönemin yüzde 80’lik yapısı çok daha güçlü hale gelecek. Bugün yapmazsak, ne zaman?”
(IA-BA-Y)

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku