sesli sohbet

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta esnaf dükkan açtı

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta bir yandan enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, diğer yandan esnaf sağlam binalardaki iş yerlerini açmaya başladı.

abone

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta arka arkaya meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Türkiye’nin bir bölümünde büyük tahribata yol açtı.

11 ili vuran depremde toz dumana karışırken, acı tablo her geçen gün artıyor. 44 binden fazla insanın hayatını kaybettiği bölgede yaralar iyileşiyor.

Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği bölgede hayat normale dönmeye başladı.

Depremde hasar görmemiş binalarda iş yerleri açıldı.

“Maraş’ımızın bereketinden faydalanalım diye kendi fırınımızı açtık”

Kadir Paşa Bulvarı’nda fırın işleten İbrahim Kahveci, depremde babasını kaybettiğini ve cenazenin ardından işyerini açarak vatandaşlara hizmet verdiğini söyledi.

Kahveci, “Büyük bir afet yaşadık. Herkes gibi bizim de kayıplarımız var. Biz Maraş’ımıza faydamız olsun diye fırınımızı açtık. Vatandaşlar da bize dua etti.” dedi.

“Vatandaşımızın hizmetindeyiz”

Trabzon’un en işlek noktalarından biri olan Trabzon Bulvarı üzerinde yöresel gıda ürünleri satan bir firmada çalışan Ali Körmen, depremin ardından işyerini temizleyip açtığını söyledi.

Körmen, “Herkese geçmiş olsun. Biz burada tüm vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz, onların hizmetindeyiz.” dedi.

“Vatandaş mağdur olmasın diye iş yerimizi açtık”

Mevlana ilçesinde boru tüccarı olarak çalışan Şahin Akpınar, vatandaşlar mağdur olmasın diye iş yerini açtığını söyledi.

Akpınar, “Mahallemizde birçok bina ve iş yeri hasar gördü. Allah bir daha böyle acılar yaşamasın. Enkaz altında kalan akrabalarımız da oldu. 22 yıl burada esnaflık yaptım. Kazandık. ve işimizi yaptık”. sözlerini söyledi.

“Hayat normale dönsün diye esnaf dükkânını açacak”

Ahmet Uncu Caddesi’ndeki iş yerinde lastikçi olarak çalışan Hasan Tunç, büyük bir deprem olduğunu ve böyle bir felaketin bir daha yaşanmamasını diledi.

Tunç, “Burada vatandaşa hizmet veriyoruz. Hayat normale dönsün diye esnaf dükkanını açacak. Kimse alınmayacak.” ifadesini kullandı.

Motosikletinin lastiklerini tamir ettiren Yakup Eser, kentte birçok yeri gezdiğini ancak iş yerlerinin kapalı olduğunu ve Hasan Tunç’un iş yerinin açık olduğunu görünce aracının lastiklerini tamir ettirme fırsatı bulduğunu söyledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku