sesli sohbet

Devlet Bahçeli'den Tunç Soyer'e: İflah olmaz bir cahillik…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘741’inci Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ sebebiyle yazılı izahat yapmış oldu.

İŞTE BAHÇELİ’NİN KONUŞMASI

400 çadırlık bir Türkmen beyliğinden cihan imparatorluğuna gidilen süreçte, Söğüt’ün benzeri olmayan bir stratejik konumu, emsalsiz bir jeopolitik şartları, desteği bulunduğunu aktaran Bahçeli, şunları söylemiş oldu:

Büyük ceddimiz Ertuğrul Gazi ile başlamış olan gelişme, müteakip çağlarda yalnızca Türklerin değil, dünya tarihinin de akışını değiştirecek dinamikleri peş peşe tetiklemiştir.

624 senelik cihanşümul bir kudrete Söğüt’ten atılan inançlı adımlarla erişilmiş, coğrafyalar Türk milletinin çok önemli atılımlarıyla yeni baştan şekil ve biçim almıştır.

Bu muvaffakiyet hali, ilhamını Oğuzlar’ın gücünden, duasını Hayme Anadan, desteğini Gündüz Alp’ten alan Ertuğrul Gazi’yle ivme kazanmıştır.

Ertuğrul Gazi ve onun yeşerttiği anlayış, önceki dönemlerin çapsız kavgalarından, derin ihtilaflarından ders ve sonuçlar çıkarmış, çatışarak, çarpışarak, cepheleşerek, bölünerek, ayrışarak, farklılaşarak büyük ülkülere ulaşılamayacağını kavramıştır.

Osman Gazi’yle beraber, Anadolu Türkmen boyları içine düştükleri karanlık ve kargaşa fanusundan kurtulmaya başlamışlar, daha büyük hedeflerin çevresinde halka halka birleşmenin umar ve yollarını aramaya koyulmuşlardır.

Söğüt’e tutunan bir filizin, gövdesi ve dallarıyla her tarafa ulaşan koca bir cihan devletine ulaşmasındaki sır, kardeşliğin ve kaynaşmanın sağlanması, insanı merkezine alan adaletli yönetim ruhuyla taçlanmasında saklıdır.

Bu hayranlık uyandıran ruh, birliği ve dirliği bozulmuş Anadolu coğrafyasında vücut kabul eden bir uç beyliğinden, çağ açıp çağ kapatan bir ihtişama ulaşılmasını da temin etmiştir.

Ertuğrul Gazi’yle beraber başlamış olan asırları aşan seyahat, Osman Gazi’yle sınırlarını zorlamış, Orhan Gazi’yle devletleşmiş, Murat Hüdavendigar’la imparatorluk seviyesine terfi etmiştir. Son tahlilde Kanuni Sultan Süleyman ile zirveye taşınmıştır.

Yalnızca batıyla sınırı olan kalmayan Türk’ün ilerleyişi, fırsat ve zemin buldukça doğuya da yönelmiş, hatta Afrika’ya kadar ulaşmayı başarmıştır.

‘TEDAVİSİ İMKANSIZ DEVŞİRME HASTALIĞI’

“Devrin jeopolitik şartlarının gereği olarak Söğüt’ü yurt tutan 400 çadırlık Türkmen varlığı, iç çelişkilerin aşılmış olduğu takdirde dünya üstünde iyi mi bir küresel güç mertebesine vasıl olunacağını da açıklıkla göstermiştir” diyen Bahçeli, mesajına şöyleki devam etti:

“Bugün de korkulan esasen budur. Büyük Türk milletinin zamanı tekerrür ettirerek böylesi bir mevkiye erişmesini sekteye uğratmak maksadıyla alçak tertipler planlanıp uygulama edilmektedir. Tuzaklar kurulmakta, karanlık oyunlar sahnelenmektedir.

Ecdadımıza ve tarihimize hakaretler edilmektedir. Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek kelime edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100’üncü yıl dönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi olanaksız devşirme hastalığıdır.

Geldiğimiz bugünkü aşamada, Türkiye’miz Söğüt müktesebatıyla, Ertuğrul Gazi neslinin onuruyla tüm iç ve dış tehditlere direnmekte, oldukca şükür zalim ve zillet kuşatmayı her noktadan parçalamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, Türk milletinin yüksek yönetim mirasının bir devamı, yüzyıllardır ulusal vicdanda taşınan kutlu kalıtım zincirinin son halkasıdır. Bu şuurdan yoksun gafillerin ecdadımıza karşı nefret ve ihanet suçu işlemesi fıtratlarının gereğidir.

Bununla mündemiç olmak suretiyle, son zamanlarda muhatap kaldığımız sıkıntılar, iç ve dış işgal cephesinin genişleyen tahrikleri dünden devraldığımız zamanı mirasa açıkca husumet beslendiğini de göstermektedir.

400 çadırlık Türkmen ruhuyla, aynı şekilde dünyaya meydan okuyan ulusal varlıkla her neviden düşmanca muameleye karşı duracağımız herkesçe oldukca iyi bilinmelidir. Sultan Alparslan’la başlamış olan ve Ertuğrul Gazi’yle beraber hakimiyetimizin daha da tescillendiği Anadolu coğrafyası uğruna verdiğimiz şehitlerle birlikte vatan yapılmıştır.

Böylelikle Türksüz Anadolu arayışındaki Haçlı zihniyetine yönelik en kati ve keskin yanıt verilmiştir. Yüzyıllardır hapsoldukları karanlık mahzenden çıkmak için uygun vakit kollayanlar, Türk milletinin yaşam hakkını gasp etmek için projeler hazırlayanlar şimdilerde yeniden doğrulsalar da kaybetmeye mahkum oldukları kaçınılmaz bir yaşam ve tarih gerçeği olarak karşımızdadır.

Normal olarak dün içimize fitne sokmaya çalışan tekfurlara, Türk milletini yok etmeyi hedefleyen zalim ve zillet emellere iyi mi muktedir duruş gösterilmişse bugün de bu büyük milletin iradesinin tekrardan şahlanarak hak edenlere Osmanlı’nın şamarını indireceği muhakkaktır. Asla kuşkusuz inancımız ve beklentimiz de budur.”

‘GÜNÜMÜZÜN KUTLU OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM’

Bahçeli, Türk milletinin tekrardan küresel arenada kuvvetli ve sözü dinlenir bir hale gelmesinin zamanı mirasa sarılmasıyla mümkün olduğu, bugün de bunun uygulandığını belirterek, “Bu duygu ve düşüncelerle, 741’inci Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katılan her vatandaşımızı selamlıyor, günümüzün kutlu olmasını temenni ediyorum. Söğüt’ten çıkıp Anadolu Türk birliğini tesis eden, sonrasında da büyük bir cihan imparatorluğunun yolunu açan Ertuğrul Gazi’yi ve onun ahfadını, bununla beraber aziz şehitlerimizi dualarla, minnetle, şükranla yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları aden olsun. Cenab-ı Tanrı hepsinden razı olsun” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku