sesli sohbet

Dünyanın en tehlikeli fayı tedirgin etti! ABD Doğu Anadolu Fay Hattı’nda inceleme başlattı

Yıkıcı Kahramanmaraş depremlerinin ardından ABD’li bilim insanları da harekete geçti. Bilim insanları, dünyanın en tehlikeli fay hatlarından biri olan San Andreas fayının yakın gelecekte deprem üretmesini beklediklerini belirterek, söz konusu hatta yapı olarak benzeyen Doğu Anadolu fay hattı için inceleme başlattı. .

abone

Türkiye’yi boğan depremler ABD’de de endişe yarattı. ABD’nin batı kıyısında şiddetli deprem olacağını tahmin eden ülkenin bilim insanları, yapı olarak San Andreas Fayı’na benzeyen Doğu Anadolu Fay Hattı için inceleme başlattı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen yayınlarından New York Times gazetesi, Kahramanmaraş’ta depremlerin meydana geldiği fay hattını Kaliforniya’daki tehlikeli San Andreas Fayı ile karşılaştırdı. İki fayın yapı olarak birbirine çok benzediğine dikkat çeken bilim insanları, Türkiye’yi sallayan depremleri inceleyerek gelecekte ABD’nin batı kıyılarını vurabilecek ciddi depremler hakkında ipuçları elde etmeye çalışıyor.

Doğu Anadolu Fayı’nın yakın gelecekte büyük bir deprem üretmesi beklenen San Andreas Fayı ile pek çok benzerliği olduğuna dikkat çeken ABD’li bilim insanları, Kahramanmaraş merkezli depremleri ve ardından gelen artçı sarsıntıları uydu ve karasal ölçümlerle incelemeye başladı. Araştırmacılar, Kaliforniya’da beklenen büyük depremin potansiyel şiddetini iki ayrı depremi inceleyerek analiz ediyor.

Burada üst üste 2 deprem bile olabilir.

ABD’li sismolog Ross Stein, “Bu depremlerden çok şey öğreneceğimize hiç şüphe yok” dedi.

Türkiye’deki artçı sarsıntıları inceleyen Scripps Enstitüsü’nden Dr. Debi Kilb, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ikinci depremin beklenmedik bir durum olduğunu ve San Andreas Fayı üzerinde de meydana gelebileceğini kaydetti. Cornell Üniversitesi profesörü Judith Hubbard, San Andreas Fayı’ndaki bir depremin başka bir fayın kırılmasına ve başka bir büyük depreme neden olabileceğine dikkat çekti.

Kaliforniya, 1906’daki 7,9 büyüklüğündeki San Francisco depremi ve 1857’deki benzer büyüklükteki Fort Tejon depremiyle sarsıldı. Her iki deprem de dünyanın en tehlikeli faylarından biri olan San Andreas Fayı üzerinde meydana geldi.

Bilim adamlarına göre önümüzdeki 30 yılda Los Angeles’ta 7,5 büyüklüğünde bir deprem olma olasılığı %30 ve yakın gelecekte bölgenin farklı yerlerinde şiddetli depremler meydana gelebilir.

New York Times, Kaliforniya depreminin daha şiddetli olabileceği yorumunda bulunarak, Kaliforniya genelinde yaklaşık 1.200 kilometre uzunluğa sahip olan San Andreas Fayı’nın, Doğu Anadolu Fayı’nın iki katı uzunluğunda olduğuna dikkat çekti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku