sesli sohbet

Düşünce kuruluşu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Almanya’da resesyon riskini artırıyor


26 Mart 2022’de Dünya Saati vesilesiyle Berlin’deki Brandenburg Kapısı.

Tobias Schwarz Afp | Getty Resimleri

Bağımsız bir ekonomik düşünce kuruluşu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın Rus enerjisine aşırı bağımlılığının ekonomisini resesyona sürükleyebileceği konusunda uyardı.

ne olduğuna dair hızla artan endişeler var. Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz işgali Avrupa ekonomileri için anlam ifade edecek. Savaş, enerji fiyatlarının yükselmesine katkıda bulundu, gıda fiyatlarını da artırıyor ve savaştan kaçan büyük bir Ukraynalı akını ile başa çıkmak için ek masraflar var.

Moskova’nın bloğa doğal gaz tedarikini kesmeyi seçebileceğine dair süregelen bir tehdit de var – bu da birçok işletme için çöküş anlamına gelebilir.

Berlin’deki hükümete tavsiyede bulunan Alman Ekonomi Uzmanları Konseyi, “Rus enerji kaynaklarına yüksek bağımlılık, önemli ölçüde düşük ekonomik çıktı ve hatta önemli ölçüde daha yüksek enflasyon oranlarına sahip bir durgunluk riski taşıyor.” Dedi. rapor Çarşamba günü.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçen hafta ülke Parlamentosu’na hitaben yaptığı konuşmada benzer bir endişeyi dile getirerek, Rusya’dan enerji ithalatına derhal bir yasak getirilmesinin “ülkemizi ve tüm Avrupa’yı resesyona sokmak anlamına geleceğini” söyledi.

Onun yorumları, Almanya’nın ve diğer AB ülkelerinin enerji arzı için Rusya’ya bağımlılığını vurguladı.

Örneğin, Avrupa istatistik ofisinden alınan verilere göre, Almanya 2020’de doğalgazının neredeyse %59’unu Rusya’dan ithal etti. Diğer AB ülkeleri, Rus gazının %86’sını ithal eden Çek Cumhuriyeti ve %100’den fazlasını ithal eden Letonya ve Macaristan ile daha da yüksek bağımlılıklar kaydetti – bu, iç ihtiyaçlarından fazlasını satın aldıkları anlamına geliyor.

Almanya, Rus enerji arzının askıya alınmasına karşı önlem almak için mümkün olan her şeyi derhal yapmalıdır.

Alman Ekonomik Uzmanlar Konseyi

Çarşamba günü erken saatlerde, Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, gaz stokları konusunda olası üç seviyeden ilk uyarıyı tetikledi. İşletmeleri ve haneleri enerji tüketimini azaltmaya çağırarak, “her kilovat saat önemlidir,” Reuters’e göre.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta “düşman olmayan” ulusların doğalgaz için ruble ödemek zorunda kalacağını söylemesinin ardından, enerji bağımlılığı Avrupa için daha da endişe verici hale geldi. Bu plan, Ukrayna’nın işgalinin ardından düşen Rus para birimini destekleyecektir. Putin daha önce ruble ödemeleri için 31 Mart’a kadar bir son tarih belirlemişti.

Ancak Almanya da dahil olmak üzere batılı ülkeler bunun sözleşmenin ihlali olacağını söyledi ve işletmeleri euro veya ABD doları olarak ödemeye devam etmeye çağırdı. Bölünme, enerji akışlarında bozulma olasılığını artırır.

Alman Ekonomi Uzmanları Konseyi de Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Almanya, Rus enerji arzının askıya alınmasına karşı önlem almak ve Rus enerji kaynaklarına olan bağımlılığını hızla sona erdirmek için mümkün olan her şeyi derhal yapmalıdır.” Dedi.

Akademik kurum, enerji dağıtımlarının askıya alınmaması koşuluyla, Almanya için bu yıl %1,8 ve 2023’te %3,6 gayri safi yurtiçi hasıla oranı öngördü.

Enflasyon açısından, tahminleri Avrupa’nın en büyük ekonomisi için bu yıl %6,1, 2023’te ise %3,4 oranına işaret ediyor.

Çarşamba konuşma, Avrupa Merkez Bankası Başkan Christine Lagarde Ukrayna’da savaş olduğunu söyledi “Büyüme için önemli riskler oluşturuyor” Avrupalı ​​hanelerin “daha karamsar hale geldiğini ve harcamaları kısabileceğini” ekledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku