sesli sohbet

DW Türkçe’nin “Depremzede çocuklar cemaate veriliyor” iddiası yalan çıktı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, DW Türkçe’nin haberinin asılsız olduğuna dikkat çekerek, “Deprem çocuklarına Kur’an kursu veya herhangi bir cemaat verildiği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.” o ifadeleri kullandı

abone

Almanya merkezli haber sitesi Deutsche Welle’nin (DW) Türk çalışanı Alican Uludağ’ın büyük Kahramanmaraş depremlerinin ardından yaptığı ve yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen açıklaması sarsıcıydı.

Uludağ’ın “depremden etkilenen 48 çocuktan 9’unun topluma teslim edildiği” iddiası, CHP ve HDP bağlantılı Gazete Wall, T24 ve Birgün gibi muhalif medya sitelerinde birbiri ardına kopyalanarak yayınlandı. İnternet. ABD’li arama motoru Google ise bu kanıtlanmamış iddiayı ortaya attı.

Almanya merkezli internet haber sitesinde yer alan haber asılsızdır.

Yaşananların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girerek açıklama yaptı. Olayın aslını açıklayan bakanlık, DW Türkçe’den Alican Uludağ imzalı haberin asılsız olduğunu söyledi.

“Ekiplerimiz görüştü

Bakanlıktan başvuruya ilişkin açıklama şöyle:

“’Deprem mağdurlarının çocuklarının cemaat kuran kursuna gittikleri’ yönünde bazı basın yayın organlarında yer alan iddialara ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Söz konusu haberin ardından Sakarya İl Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz hızla haberde bahsedilen Kuran kursuna geçerek sınıftaki idareci ve çocuklarımızla görüşmeler gerçekleştirdi.

“9 çocuğumuzun okullarında olduğu belirlendi”

Ekiplerimiz resmi Kur’an kursu kayıtlarındaki öğrenci sayısının 45 olduğunu, kursta 36 çocuğumuz olduğunu, kurstaki çocukların Türkçe kimlik numaraları ile resmi kayıt numaralarının örtüştüğünü, 9 kursiyerimizin ise Türkçe kimlik numaralarının eşleştiğini tespit etti. Kuran kursunda olmayan çocuklar okullarında örgün eğitim görüyor.

Alman haber sitesinin (dw Türkçe) iddiası yalan çıktı

Haberde de belirtildiği üzere depremzedelere Kur’an kursu veya herhangi bir topluluğa verildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku