sesli sohbet

Ekrem İmamoğlu hakkında ‘ihalaye fesat’ suçlamasıyla dava açıldı

İçişleri Bakanlığı’nın suç duyurusu üstüne İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla dava açıldı. İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemiyle ilgili oluşturulan davanın ilk duruşması 15 Haziran 2023’te görülecek.

Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret suçundan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasal yasak cezasına çarptırıldı. Yaşananların arkasından yeni bir gelişme yaşandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla yeni bir dava açıldı.

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı süreci

Dava mevzusu süreç; İçişleri Bakanlığı’nın, Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde ilişkin yapmış olduğu bir araştırma ile başladı.

İnceleme mevzusu 29 Aralık 2015’te meydana gelen bir ihaleydi.

Beylikdüzü Belediyesi, Kültür Merkezleri’nde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi ihalesine çıktı.

İhaleyi E., şirketi kazanmıştır. Sadece; firmanın yeterliliğinin bulunmadığını öne devam eden ikinci şirket olan B., şirketi itirazda bulunmuş oldu. Sadece bu itiraz belediye yetkililerince reddedildi.

Savcılık, İmamoğlu ile 7 ismin ifadesini de aldı

Mevzu İçişleri Bakanlığı gündemine geldi.

Bakanlık; ihale süreciyle ilgili araştırma başlattı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği, araştırma sonucunda; hazırladığı raporu Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Başsavcılık; Başkan İmamoğlu ile beraber ihalede görevli olduğu belirtilen isim hakkında soruşturma izni istedi. Bakanlık izin verdi, izne itiraz edilince dosya Danıştay’a taşındı. Danıştay, 20 Ekim 2020’de soruşturma izni verilmesini yerinde buldu.

Danıştay sonucu sonrası Savcılık soruşturmasına devam etti. Savcılık, bilirkişi raporu aldı.

Raporda; söz mevzusu firmanın ihale şartlarını taşımadığı açıklandı. Savcılık; İmamoğlu ile 7 ismin ifadesini de aldı.

“Müvekkile cezai mesuliyet yüklenemeyeceği açıktır”

İmamoğlu’nun avukatı savcılığa yazılı ifade sundu. İmamoğlu’nun söz mevzusu ihale sürecinin hiçbir aşamasına dahil olmadığı ve yönerge yada yönlendirme yapmadığı vurgulanan ifadede, “Müvekkilim Belediye Başkanı olarak gerek 5393 sayılı Belediye Kanunu, gerek 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Denetim Kanunu ve gerekse 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine nazaran ‘Harcama Yetkilisi’ ve ‘İhale Yetkilisi’ olmadığı şeklinde üst yönetici olarak ihale iş ve işlemlerini onaylama yetkisini de haiz değildir. Müvekkile cezai mesuliyet yüklenemeyeceği açıktır.” denildi.

“250.086,50-TL tutarında kamu ziyanı”

Savcılık savunmaların alınmasının arkasından soruşturmasını tamamladı.

İmamoğlu dahil 7 isim hakkında “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Savcılık; İmamoğlu ve 7 isim hakkında kamuoyunda “siyasal yasak” olarak malum Türk Ceza Kanunu’nun “Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma” başlıklı 53. Maddenin uygulanmasını da talep etti.

İddianamede; “Beylikdüzü Belediye Başkanlığı tarafınca 2015/166031 ihale kayıt numarası meydana getirilen Kültür Merkezlerinde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi ihalesinde, şüphelilerin düşünce ve fiil birliği içinde hareket etmek suretiyle ve ihale alıcısı E., şirketi lehine sadece kamu zararına niçin olacak şekilde, ihaleye katılma yeterliğine yada koşullarına haiz olmayan kişilerin ihaleye katılmasını sağlamak ve teklif edilen malları, şartnamesinde belirtilen niteliklere haiz olmadığı halde, haiz olduğundan bahisle değerlendirmeye almak eylemlerinde bulunarak kamu kurumu statüsüne haiz Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’nın 250.086,50-TL fazladan para ödemesine ve neticede 250.086,50-TL tutarında kamu zararına yol açan şüphelilerin üstlerine atılı ihaleye fesat karıştırma suçunu işledikleri anlaşılmıştır.” denildi.

Dava 15 Haziran 2023’te görülecek

İddianame Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İmamoğlu ve 7 ismin “ihaleye fesat karıştırma” suçundan yargılanacakları dava 15 Haziran 2023’te Büyükçekmece Adliyesi’nde görülecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku