sesli sohbet

Elon Musk’ın Twitter ifşaları devam ediyor! ABD’nin özel istekleri de gün yüzüne çıktı

Elon Musk, ABD makamlarının, Twitter’dan 250 bin hesabın kapatılmasını istediğini, şaşırtıcı taleplerde de bulunulduğunu deklare etti. ABD’li yetkililer, ‘hoşlarına gitmeyen’ kişilerin hesaplarının askıya alınmasını istemişler. İşte Twitter Dosyaları ifşasında yeni perde…

Abone ol

Musk, “Twitter Dosyaları” ismiyle sürdürdüğü ifşaatın 11’incisini, özgür gazeteci Matt Taibbi vesilesiyle yapmış oldu.

Taibbi’nin gönderisini paylaşan Musk, “ABD makamları, aralarında gazeteciler ve Kanadalı yetkililerin de olduğu 250 bin hesabın kapatılmasını istedi.” ifadesini kullandı.

Gazeteci Taibbi, yapmış olduğu bir paylaşımda, ABD Küresel Etkileşim Merkezi (GEC) raporunun ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) verilerine dayandığına işaret ederek kapatılması istenen hesaplar içinde “2 yada daha çok” resmi hesabın da bulunduğunu kaydetti.

Taibbi, Twitter’ın ABD’li yetkililerden “hoşlarına gitmeyen” kişilerin hesaplarının askıya alınması için çeşitli “şaşırtıcı” talepler de aldığını ileri sürdü.

İfşaata gore, Kasım 2020’de ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Demokrat Adam Schiff’in ofisi, Schiff’in personeline karşı eski Başkan Donald Trump yanlısı grupların “tacizleri” sebebiyle söz mevzusu gruplara yönelik işlem yapılmasını talep etti.

Talepte, “Misko ve öteki bazı Temsilciler Meclisi çalışanları hakkında içerikleri, bu içeriklere verilen tepkileri kaldırın ve (bazı) hesapları askıya alın.” ifadesi yer aldı.

Öte taraftan, Taibbi’nin ifşaatı içinde, ABD’li makamların Twitter’ın eski güvenlik şefi Yoel Roth’la irtibatının kesilmeye çalışmış olduğu ve firmanın siyaset direktörü Carlos Monje’nin “DHS’ye Roth’la direkt yazışma kurma imkanı verirsek onlar yeniden yeniden ona başvurur.” ifadeleri yer aldı.

Twitter Dosyaları
Elon Musk bir süredir, Twitter’in eski yönetiminin kurum içi yazışmalarını bir grup gazeteciyle paylaşarak ifşa ediyor.

Twitter’in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin “Twitter Dosyaları” olarak adlandırılan bu tweet dizileri, Twitter’ın eski yönetiminin, siyasal görüşleri sebebiyle içeriklere taraflı olarak müdahale ettiğini ortaya koyuyor.

Bugüne dek meydana getirilen ifşaatta, ABD Başkanı Joe Biden’ın ekibinin talebi üstüne seçim sürecinde ortaya çıkan Biden’ın oğlu Hunter Biden’a ilişkin sızıntıların sansürlenmesi, Trump’ın hesabının askıya alınmasının yanı sıra Twitter’ın eski yönetiminin ABD ordusunun Orta Doğu’daki manipülasyonlarına alet olduğu da ortaya çıkmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku