sesli sohbet

EPDK’dan depremzedeler için güvence bedeli açıklaması

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın yeni elektrik ve doğalgaz aboneliklerini yaparken Olağanüstü Hal Güvenlik Vergisi (OHAL) ödemeyeceklerini açıkladı.

abone

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, sismik ve depremden etkilenen bölgede yaşayan vatandaşlarımızın yeni elektrik ve doğal gaz abonelikleri yaptıkları için olağanüstü hal (OHAL) süresince teminat bedeli ödememeleri kararını değerlendirdi. . Kurum yetkililerinin elektrik ve doğal gaz, dağıtım ve görevlendirilen tedarik şirketleriyle toplantı yaptığını kaydeden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, güvenlik bedeli konusunda depremzedelerin zorluk yaşamaması için gerekli uyarıları yaptığını söyledi. .

Vatandaşların elektrik, doğalgaz ve su faturalarını mobil ekranla firmalara bildirebileceğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

“Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Asrın felaketinin ardından hem milletimiz hem de sanayimiz büyük bir dayanışma örneği sergiledi. Yaraları birlikte ve hızlı bir şekilde iyileştirmeyi umuyoruz. Güvenlik kotası konusunda firmaları çok net uyardık. Kimse gereksiz kırtasiye malzemeleriyle depremzedelerimizi rahatsız etmesin. Elektrik, doğalgaz ve hatta su faturalarınızın mobil ekran görüntüsü bile yeterli olacaktır. Bu konudaki kararımızın net ve titizlikle uygulanmasını istiyoruz. OHAL süresince depremzedelerimiz depozito ödemeyecektir. Aksini yapıp depozito isteyen firmalar ise işe yaramayan kırtasiye malzemeleriyle abonelik sürecini yavaşlatıyor ve depremzedelerimize ağır bedeller ödüyor” dedi.

Olağanüstü hal süresince güvenlik teminatı alınmayacaktır.

EPDK’nın aldığı kararın ardından olağanüstü hal kararı alınan ve afet bölgesi ilan edilen iller depremden etkilendi; e-Devlet platformundan veya herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınan tarihi ikametgâh (ikametgah) belgesi, valilik, kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz gibi idari birim mektupları, elektrik, su, doğalgaz abonelik faturaları (veya mobil fatura ekranları) Olağanüstü hal süresince abonelerden yeni abonelik işlemleri için güvence bedeli alınmayacaktır.

Deprem öncesi yaklaşık 6 milyon elektrik ve 1,7 milyon doğalgaz abonesinin bulunduğu afet bölgesinde elektrik için asgari 420 TL, doğalgaz için 1430 TL asgari güvenlik ücreti ödeniyordu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku