sesli sohbet

Evim Yuvam Olsun Kampanyası’na büyük destek

İçişleri Bakanlığı, depremzedelerin barınma ihtiyaçları için başlattığı “Evim Evde Olsun” kampanyasına aday sayısının 5 bini geçtiğini açıkladı. Peki Benim Evim Senin Evin kampanyası için başvuru nereye yapılmalıdır? Detaylar burada…

abone

Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen vatandaşların barınma sorununun çözülmesine yardımcı olmak için “Benim Evim Eviniz Olsun” uygulaması kullanıldı.

Hayırseverlerin güvenilir bir uygulama ile ihtiyaç sahiplerine evlerini ücretsiz veya indirimli kira bedelleriyle sunabilecekleri bir sistem devreye alınmıştır.

İçişleri Bakanlığı, kampanyanın son durumunu Twitter hesabından “Benim Evim Senin Evin kampanyasında 5 bin sınırını geçtik… Teşekkürler Türkiye, sen de bir kapı aç” sözleriyle duyurdu.

Konut tahsis etme imkanı olmayan vatandaşlar sistem üzerinden nakdi bağışlarla depremzedelere barınma sağlayabilecek.

Uygulama üzerinden yaratılan barınma imkanları depremzedelerin kullanımına sunulacaktır.

Uygulama kapsamında depremzedeler için en az 3 aydır boş veya kullanılmayan evini açanların başvuruları kabul edilecek. Başvurular, evin bulunduğu ilçenin Kaymakamı tarafından yerinde incelenecek.

Kaymakamlıkça uygun görülen konutlar kampanyaya ücretsiz olarak dahil edilecek. Kaymakamlık ile ev sahibi arasında “Kredi Sözleşmesi” imzalanacak. Depremden sağ kurtulan belirlenen aile, Kaymakamlık tarafından konuta yerleştirilecek.

Minimum taahhüt 3 ay

Evini depremzedelere ücretsiz bağışlamak isteyenler en az 3 ay taahhütle kampanyaya katılabilecek. Ev sahipleri isterlerse bu süreyi 12 aya kadar uzatabilirler. Evini indirimli kiralamak isteyenler 1 yıl standart süre ile evini açmak zorunda kalacak.

Kampanya kapsamındaki konutlara yerleştirilecek depremzedelerin aileleri AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri tarafından belirlenecek. Engelli ailelere, yaşlılara, düzenli bakım gerektiren kronik hastalığı olanlara ve benzeri dezavantajlı bireylere, depremde aile fertlerini kaybetmiş çocuklu ailelere öncelik verilecektir.

Kaymakamlık tarafından ödenecek faturalar

Kampanya kapsamında depremzedelerin ikamet ettikleri evlerin elektrik, su ve metan gazı faturaları, depremzedelerin kaldıkları süre boyunca Kaymakamlık tarafından ödenecek. Bu bağlamda, ev sahibinin herhangi bir ek masrafa maruz kalmamasını sağlayacaktır.

Depremzede ailelerinin kullanımından dolayı evin veya evdeki kişisel eşyaların zarar görme ihtimaline karşı Türkiye Sigorta tarafından sigorta yaptırılacaktır. Depremzedelerin bedelsiz veya kiralık olarak kullanıma açacakları konutlar, “Tek Yürek Yapı ve Mülkiyet Sigortası” kapsamında olacak. Sigorta primleri Türkiye Sigorta tarafından karşılanacaktır.

Kampanyaya Türkiye’nin en büyük emlak listeleme platformlarından üçü destek verecek. ’emlakjet.com’, ‘hepsiemlak.com’, ‘sahibinden.com’ platformları bu kampanya ile geniş müşteri havuzlarını hedef alacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku