Halil Avavde

Kaynak, Reuters

1 Eylül 2022

Güncelleme 6 saat önce

Filistinli tutuklu Halil Avavde, İsrail’in 2 Ekim’de serbest bırakılacağını açıklaması sonrası yaklaşık 6 aydır sürdürdüğü açlık grevine son verdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü ve avukatı Ahlam Haddad’ın Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre Avavde serbest bırakılıncaya kadar hastanede tedavi görecek.

40 yaşında ve 4 çocuk babası olan Avavde, İsrail’in uyguladığı “yargısız gözaltılara” karşı sürdürdüğü açlık grevi sırasında vücut ağırlığının yarısından fazlasını kaybetmişti.

İnsan Hakları İçin Hekimler Birliği’nin İsrail şubesi Pazar günü yaptığı açıklamada, Avavde’nin, ölüm riskiyle birlikte geri dönüşü olmayan ciddi nörolojik semptomları ve bilişsel bozukluğu olduğunu duyurmuştu.

Avrupa Birliği’nin (AB) Doğu Kudüs’teki diplomatik misyonu, “Avavde’nin korkunç görüntüleri karşısında şaşkınlığa uğradığını” açıklamış ve onun “serbest bırakılması gerektiğini” vurgulamıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi, Avavde’nin serbest bırakılması için avukatı tarafından yapılan son başvuruyu da 30 Ağustos’ta reddetmişti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı