sesli sohbet

Filistinliler otobüslere taş atarken polisler engelleri aşmak için Tapınak Dağı’na girdi


İsrail polisi Pazar sabahı Tapınak Dağı kompleksine girdi, yüzlerce Filistinli iddiaya göre Yahudi ziyaretçilerin Kudüs’ün Eski Şehri’ndeki kutsal bölgeyi ziyaret etmelerini engellemeye çalışırken, buradaki önemli çatışmalardan sadece iki gün sonra.

Polise göre, birçoğu maskeli yüzlerce genç, isyan çıkarmak ve gayrimüslimlerin yerleşkeyi gezmesini engellemek için demir çubuklar ve derme çatma barikatlarla birlikte kullanmayı planladıkları kayaları stokluyorlardı.

Kızılay’a göre Pazar sabahı bölgede polisle çıkan çatışmalarda yaralanan 17 Filistinli tedavi gördü ve bunlardan beşi hastaneye kaldırıldı. İbrani basınında çıkan haberlere göre Pazar sabahı en az dokuz Filistinli tutuklandı.

Polis, yetkililerin ziyaretlerin devam etmesine izin vermek için Filistinlileri uzaklaştırmak için çalıştıklarını söyledi.

Polisten yapılan açıklamada, “Ziyaretlerin yanı sıra Tapınak Dağı’nda ibadet edenlerin ibadet özgürlüğü de tam olarak korunmaya devam edecek” denildi. “İsrail Polisi kanunları çiğneyenlere ve isyancılara karşı harekete geçmeye devam edecek.”

Yahudi ziyaretçiler daha sonra siteyi gezerken görüldü.

Ziyaretler, birçok Yahudi’nin geleneksel hac ziyaretini Kudüs’e yaptığı bir haftalık Fısıh tatilinin başlamasından hemen sonra gelir. Gayrimüslimler sadece belirli saatlerde Tapınak Dağı’nı ziyaret edebilir ve Yahudilikte en kutsal ve İslam’da üçüncü en kutsal olan yerde dua etmekten men edilir.

Bu yıl Fısıh, normalde Tapınak Dağı’na ev sahipliği yapan Eski Şehir çevresinde artan gerilimlerin görüldüğü Müslümanların kutsal ayı Ramazan ile kesişiyor. Pazar da Paskalya, Eski Şehir’de Hıristiyan hacılar bekleniyor.

Bu yıl tatillerin birleştiği nokta aylardır şu şekilde görülüyor: potansiyel çıra Şiddet patlaması için.

Yine Pazar günü polis, Eski Şehir’in hemen dışındaki otobüslere taş atıldığını, camların kırıldığını ve birkaç yolcunun hafif şekilde yaralandığını söyledi.

Magen David Adom ambulans servisi, olayda yedi kişinin yaralandığını ve hafif yaralı olarak şehrin Shaare Zedek Tıp Merkezine kaldırıldığını söyledi. Polis, iki zanlının tutuklandığını ve diğerlerinin de bölgede arandığını söyledi.

Bir gecede, Tapınak Dağı’nda bir grup Filistinli, Gazze’de hüküm süren Hamas terör grubunun bir pankartını astı.

Pankart, Tapınak Dağı’ndaki camiye atıfta bulunarak, “Hamas, genel seferberlik ve Mescid-i Aksa’yı işgal etmekle tehdit eden yerleşimci sürüsünün geri püskürtülmesi çağrısında bulunuyor” dedi.

Filistinliler, 17 Nisan 2022’de Kudüs’ün Eski Kent bölgesindeki Aslanlı Kapı önündeki bölgede devriye gezerken İsrail Sınır Polisi görevlileriyle karşı karşıya. (AHMAD GHARABLI / AFP)

Cuma günü Tapınak Tepesi’nde polisle çıkan çatışmalarda yüzlerce Filistinli gözaltına alındı. Filistin Kızılayı, 158 kişinin yaralandığını ve bunların çoğunun muhtemelen göz yaşartıcı gaz solunmasından kaynaklandığını söyledi. Görüntülerde, ağır silahlı polise yönelik taş yağmurları ve havai fişekler eşliğinde bölgede kaos görüldü.

Camiyi yığılmış taşlardan temizlemeye kararlı olan polis, yaklaşık bir yıl önce yaşananlara benzer düzinelerce tutuklama ve olayla sonuçlanan binada gedik açmaya karar verdi. Altı saat sonra polis, isyancıların yerleşkesinden kurtulmayı başardıklarını söyledi. Sakinlik yeniden sağlandı ve ikindi namazı olaysız bir şekilde devam etti ve yaklaşık 50.000 Müslüman ibadete katıldı.

Site, İsrail-Filistin çatışmasının duygusal merkez üssü ve oradaki gerilimler kolayca kartopu ile daha geniş yangınlara dönüşebilir. Hamas ve Gazze merkezli diğer terör grupları, parlama noktası kutsal alanını kırmızı bir çizgi olarak defalarca dile getirdiler. Geçen yıl oradaki ayaklanmaları bastırmak için polis eylemleri, Mayıs ayında Gazze’de 11 gün süren savaşın tetiklenmesine yardımcı oldu.

Tatil sürtüşmesine ek olarak, İsrail askerleri, İsrail’de yıllardır görülen en ölümcül terör patlamasının ardından Batı Şeria’da kapsamlı baskınlar düzenliyor.

Kritik bir hikaye anlatıyoruz

İsrail şu anda dünya sahnesinde boyutunun gösterdiğinden çok daha önemli bir oyuncu. The Times of Israel’in Diplomatik Muhabiri olarak, İsrail’in güvenliğinin, stratejisinin ve ulusal çıkarlarının her zaman dikkatle incelendiğini ve ciddi sonuçları olduğunun çok iyi farkındayım.

İsrail’in hikayesini doğru bir şekilde aktarmak denge, kararlılık ve bilgi gerektirir ve ben her gün bunu tam olarak yapmak için işe geliyorum.

Sizin gibi okuyuculardan finansal destek hem savaşa (Ukrayna’da rapor vermekten yeni döndüm) hem de tarihi anlaşmaların imzalanmasına tanık olmak için seyahat etmeme izin veriyor. Ve The Times of Israel’in dünya çapındaki okuyucuların İsrail’in dünyayla ilişkisi hakkında doğru haberler için başvurdukları yer olarak kalmasını sağlıyor.

İsrail’in dünyadaki rolünün bağımsız, gerçeklere dayalı olarak yayınlanması sizin için önemliyse, sizi çalışmalarımızı desteklemeye çağırıyorum. Bugün The Times of Israel Topluluğuna katılacak mısınız?

Teşekkür ederim,

Lazar BermanDiplomatik Muhabir

evet veririm

evet veririm

Zaten bir üye misiniz? Bunu görmeyi durdurmak için oturum açın

sen özel bir okuyucusun

İşte bu yüzden Times of Israel’i on yıl önce başlattık – sizin gibi anlayışlı okuyuculara İsrail ve Yahudi dünyası hakkında mutlaka okunması gereken haberler sunmak için.

O halde şimdi bir talebimiz var. Diğer haber kuruluşlarının aksine, bir ödeme duvarı koymadık. Ancak yaptığımız gazetecilik maliyetli olduğundan, The Times of Israel’in önemli hale geldiği okuyucuları bir araya gelerek çalışmalarımızı desteklemeye davet ediyoruz. İsrail Topluluğu Times.

The Times of Israel’in keyfini çıkarırken, ayda 6 $ gibi düşük bir ücretle kaliteli gazeteciliğimizi desteklemeye yardımcı olabilirsiniz. REKLAMSIZerişmenin yanı sıra özel içerik yalnızca Times of Israel Topluluğu üyeleri tarafından kullanılabilir.

Teşekkür ederim,
David Horovitz, The Times of Israel’in Kurucu Editörü

Topluluğumuza Katılın

Topluluğumuza Katılın

Zaten bir üye misiniz? Bunu görmeyi durdurmak için oturum açın

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku