sesli sohbet

Fırat Çakıroğlu cinayeti davasında flaş gelişme! İkinci sanığa ağırlaştırılmış müebbet

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca yürütülen soruşturma kapsamında Ideal Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Tarih kısmı talebesi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun (24) bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili oluşturulan davada yargılanan ikinci sanık Cihat Babatonguz (32) ‘Kasten öldürmeye yardım’ ve ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapse çarptırıldı. Sanık Babatonguz’un tutuklanmasına karar verildi.

Abone ol

Ege Üniversitesinde 2015 senesinde ülkücü öğrenciler ile terör örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H üyesi olduğu belirtilen kişiler içinde kavga çıktı. Dövüşte bıçaklanan ülkücü gençlerden Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı 4. derslik talebesi Fırat Yılmaz Çakıroğlu, yaşamını yitirdi. Vakayla ilgili oluşturulan davada Nurullah Semo, ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ‘terör örgütü üyeliği’ suçundan da 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Karar, İzmir Bölge Adalet sarayı Mahkemesi tarafınca bozularak ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi. Çakıroğlu ailesinin avukatları, vaka esnasında Cihat Babatonguz’un da Nurullah Semo’nun yanında olduğu nedeni öne sürülerek mahkemeye müracaatta bulunmuş oldu. Avukatların talebini haklı kabul eden İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Babatonguz hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın peşinden Babatonguz hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan iddianame hazırlandı.

İzmir 18. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasında Çakıroğlu’nun anası Hasret Erdem ile babası Fuat Mahir Çakıroğlu’nun yanı sıra İzmir Ideal Ocakları Başkanı Soner Erkan Yıldız, Çakıroğlu’nun arkadaşları ve avukatlar salonda hazır bulunurken tutuksuz sanık Cihat Babatonguz SEGBİS vasıtasıyla katıldı.

Mahkeme heyeti gizli saklı şahit ‘Bulutoğlu’ya ulaşılamadığı için gizli saklı tanığın dinlenmesinden vazgeçerken, duruşma savcısı önceki oturum verdiği esasa ilişkin mütalaasını tekrarladı.

Çakıroğlu’nun anası Hasret Erdem, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin adaletine güvendiğini belirterek sanığın en ağır cezayı almasını istedi. Baba Fuat Mahir Çakıroğlu ise tutuksuz sanığın özgür kalmış olduğu sürece başka canlar da alacağını ifade ederek tutuklanmasını ve en ağır cezayı almasını talep etti.

“İstesem Yunanistan’ın Midilli adasına otuz dakikada kaçarım”
Görgü tanıklarının kendisi vaka yerinde görmediğini söylediğini ifade eden tutuksuz sanık Cihat Babatonguz, “O kafenin içinde onlarca şahıs vardı yalnız ben yargılanıyorum. Ben Fırat’ı tanımıyorum, Nurullah’ı orada görüyordum. Ayvalık’ta yaşıyorum. İstesem Yunanistan’ın Midilli adasına otuz dakikada kaçarım fakat gitmiyorum” diyerek suçsuz bulunduğunu savundu.
Karar öncesi son sözü sorulan sanık, beraatini talep etti.
Mahkeme heyeti, Babatonguz’u ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘Kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘Silahlı terör örgütü faaliyeti çerçevesinde öldürmeye iştirak’ suçundan 15 yıl hapis cezası vererek tutuklanmasına karar verdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku