sesli sohbet

Foo Fighters’ın davulcusu Taylor Hawkins 50 yaşında hayatını kaybetti


12 Grammy kazanan ve yedi platin albüm çıkaran kalıcı Rock & Roll Hall of Fame grubu Foo Fighters’ın güçlü, karizmatik davulcusu Taylor Hawkins, 50 yaşında öldü.

Grubun Cuma günü geç saatlerde sosyal medyasında yayınlanan ve temsilcisi tarafından gönderilen bir bildiri ölümü doğruladı, ancak bir sebep veya yer vermedi. Kolombiya başsavcısına göre, Bay Hawkins, grubun Cuma gecesi bir gösteri yapması planlanan kuzey Bogota’da bir otelde kalıyordu.

Sallanan uzuvları, sörfçü görünümü ve geniş, çocuksu gülümsemesiyle tanınan Bay Hawkins, 1999’da çıkan üçüncü albümü “There Is Nothing Left to Lose” için Dave Grohl liderliğindeki grubun bir üyesi oldu ve grubun sonraki yedi albümü. O çizdi iki farklı stilde: Queen’den Roger Taylor’ın temelleri ve Polis’ten Stewart Copeland’ın karmaşıklığı. Punk ve metalin gücünü, davul makinelerinin hassasiyetini ve patlayıcı bir ivme için bir hediye ekledi.

Foo Fighters’ın en son albümü “Medicine at Midnight”, geçen yıl grup 25. yıl dönümünü kutlarken geldi ve The New York Times ile röportajBay Hawkins, geleceğine ilişkin umutları konusunda doğrudandı. “Dünyanın en büyük grubu olmak istiyorum” dedi.

Bay Hawkins, 17 Şubat 1972’de Fort Worth’da doğdu ve Güney Kaliforniya’da büyüdü. 10 yaşında bateri çalmaya başladı ve annesinin ona büyük hayaller kurma özgüvenini verdiğini söyledi: “Baterileri ilk aldığımda beni çalarken izleyen oydu. O büyük bir destekçiydi ve bana başaracağımı söyledi” dedi. görüşme geçen yıl.

1982’de bir Queen gösterisine katılmak, müziğin onun tutkusu olduğunu doğruladı. Metal dergisine 2021’de verdiği bir röportajda, “O konserden sonra üç gün boyunca uyuduğumu sanmıyorum” dedi. Kerrang. “Değişti her şeyve onun yüzünden asla aynı olmadım. Rock ‘n’ roll takıntımın başlangıcıydı ve büyük bir rock grubunda olmak istediğimi biliyordum.”

Bay Hawkins, Sylvia adlı yerel bir California grubunda çaldıktan ve Kanadalı rock vokalistini destekledikten sonra sass ürdünİlk ana akım çıkışı 1995’te, Alanis Morissette’in gişe rekorları kıran albümü “Jagged Little Pill”in arkasında turneye çıkarken grubuna katıldığı zaman geldi. (Koparma vuruşu için videoda göründü “Bilmelisin,” sarı yelesini bateri setinin arkasına çevirerek.)

O zamanlar hâlâ esas olarak Nirvana’nın davulcusu rolüyle tanınan Bay Grohl, 1990’larda bir radyo istasyonu konserinde Bay Hawkins ile sahne arkasında tanıştığını ve yakın bir akrabalık hissettiğini hatırladı.

“Vay canına, ya ikizimsin ya da ruh hayvanım ya da en iyi arkadaşımsın” dedim. Bay Grohl geçen yıl bir röportajda şunları söyledi:. “Bir davulcu arama zamanı geldiğinde, bunu yapmasını isterdim ama Alanis Morissette’den ayrılacağını düşünmemiştim çünkü o zamanlar o dünyanın en büyük sanatçısıydı.”

Ama Bay Grohl daha sonra bir davulcu aramak için onu aradığında, hatırladı, Bay Hawkins, “Ben senin adamınım” dedi.

“Bence müzikal her şeyden çok kişisel ilişkimizle ilgiliydi” diye ekledi. “Dürüst olmak gerekirse, hala öyle. Müzikal ilişkimiz — bunun temeli arkadaşlığımızdır ve bu yüzden sahneye çıkıp oyun oynadığımızda birbirimize çok bağlıyız çünkü en iyi arkadaşlar gibiyiz.”

Foo Fighters’ın solisti ve söz yazarlarından ve gitaristlerinden biri olan Mr. Grohl, grubun 1995 yılındaki ilk albümünde davul çalmıştı ve yerine yenisi gelmeyince ikinci albümü “The Color and the Shape”in yerini aldı. Çubuk. Gruba katılmakla, Bay Hawkins, çağdaş rock’ın en belirgin, güçlü ve sevilen davulcularından birinin koltuğuna oturmakla suçlandı. Renkli yeteneği ve iyi mizahı, grupta kendi yerini belirlemesine yardımcı oldu ve Bay Grohl’un yaratıcı sürecine adapte oldu: “Ritimlerde yazıyor, sadece melodilerde değil, ritimlerde de yazıyor, bu yüzden onunla orada buluşmam gerekiyor.” Bay Hawkins dedim.

Bir plak şirketinin meraklı gözlerinden uzak, Virginia’daki bir bodrum katında kaydedilen “Kaybedecek Bir Şey Kalmadı”, grubun en iyi rock albümü dalında ilk Grammy’sini kazanmaya devam etti.

Foo Fighters’ın 3 Nisan’da gerçekleştirilecek olan bu yılki Grammy’de sahne alması planlanıyordu. “Medicine at Midnight”, en iyi rock performansı (“Making a Fire” şarkısı için), en iyi rock şarkısı (“Waiting” de dahil olmak üzere üç ödüle aday gösterildi. on a War”) ve en iyi rock albümü.

Foo Fighters vardı geçen yıl Rock & Roll Onur Listesi’ne girdi“Bulaşıcı kancalar, yüzünüzdeki gitar riffleri, canavar davulları ve sınırsız enerjisiyle rock özgünlüğü” ile tanındı. Göreve başlama töreninde Bay Hawkins, Bay Grohl’a “Grubunuzda olmama izin verdiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

gibi şarkılarda “Bu gibi zamanlarda,” Azim ve yenilenmenin marşı haline gelen 2003 hiti Bay Hawkins, mısraları rat-a-tat dolgularıyla noktalayan zorlu bir güçtür. Açık “En İyiniz” bir başka yumruk atan, yürek sızlatan imza şarkısı, onun tuzak poundları, koronun istikrarlı bir şekilde inşa edilen dramasını sağlıyor. Ve üzerinde “İp,” grubun 2011 albümü “Wasting Light”tan bir single, Bay Hawkins’in mısralar üzerindeki tam uyumlu çalışması yerini dolgu patlamalarına bırakıyor.

Bay Hawkins, davul çalmaya ek olarak, Foo Fighters albümlerine söz yazarı olarak katkıda bulunmaya devam etti, hatta ara sıra ana vokalleri de söyledi. 2006’dan başlayarak, bir yan projesi olan, arsızca Taylor Hawkins ve Coattail Riders adlı üç albüm çıkardı. Ayrıca Chevy Metal adlı bir cover grubunda ve Birds of Satan adlı bir prog-rock grubunda çaldı. Geçen yıl NHC adlı bir grup oluşturmak için gitarist Dave Navarro ve basçı Chris Chaney ile birlikte çalıştı; grubun ilk EP’si “Intakes & Outtakes” Şubat ayında yayınlandı.

Son Foo Fighters turlarında, Bay Hawkins, Queen’in 1981’de David Bowie’yle oynadığı “Under Pressure” veya Queen’in “Somebody to Love” adlı parçasının bir coverını söylemek için Bay Grohl ile yer değiştirirdi. onu yoluna koyan eyleme saygı göstermek için. Ayrıca dikkatleri üzerine çekecekti. birkaç dakika uzayan davul sololarıZillerini parçalayarak ve bir timpani döverek yükselticisinin tepesinde bir uzuv girdabı haline gelirken gülümsüyordu.

Her ne kadar o olmuştur atıfta bulunulan Bay Hawkins, yıllar içinde, bateri setinin arkasındaki Bay Grohl’un yerini doldurmak konusunda kendinden şüphe duyduğunu itiraf etti. 2002’de Spin’e şunları söyledi: “Güvensizliğimin çoğu – ki bu da çok fazla uyuşturucu kullanmama neden oldu – bu grupta olmak, Dave’le davul çalmak için yeterince iyi olmadığımı hissetmemden kaynaklanıyordu”.

2001’de Londra’da aşırı doz aldı ve kısa bir süre komada kaldı. Hawkins, Kerrang’a, “Herkesin kendi yolu vardır ve ben onu çok ileri götürdüm” diyerek, bir zamanlar “sert ve hızlı yaşa, genç öl” efsanesine inandığını da sözlerine ekledi.

“Uyuşturucu kullanmama konusunda vaaz vermek için burada değilim çünkü uyuşturucu kullanmayı severdim ama bir süre kontrolden çıktım ve neredeyse beni ele geçirdi.”

Çevrimiçi radyo istasyonu Beats 1 ile 2018’de yaptığı bir konuşmada, Bay Hawkins, “Sert uyuşturucularla mutlu son yoktur” dedi. Ancak nasıl ayık kaldığını açıklamayı reddetti: “Bu bağlamda hayatımı nasıl yaşadığımı gerçekten tartışmıyorum. Benim için çalışan bir sistemim var.”

Bay Hawkins, 2005 yılında evlendiği eşi Alison ve üç çocukları Oliver, Annabelle ve Everleigh tarafından hayatta kaldı.

Jon Pareles ve Isabella Grullon Paz katkıda bulunan raporlama.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku