sesli sohbet

Fransa’da fırıncılar sokağa indi – Internet Haber

Artan elektrik ve hammadde fiyatlarından dolayı zor günler yaşadıklarını belirten fırıncılar, Fransa’nın başkenti Paris’te sokağa indi.

Abone ol

Fransa’da emeklilik reformuna yönelik tepkiler sürerken, artan elektrik ve hammadde fiyatlarından dolayı zor günler yaşadıklarını belirten fırıncılar, Fransa’nın başkenti Paris’te sokağa indi. Başkentteki Nation Meydanı’nda toplanan fırıncılar, Maliye Bakanlığına yürüdüler. Fırıncılar, elektrik ve hammadde fiyatlarının yanı sıra hükümetin uyguladığı çalışan işçiler için işsizlik ve emeklilik benzer biçimde mecburi primler ile vergilerin altından kalkamadıklarını ileri sürdü.

Ellerinde baget ekmekler ve Fransa bayrakları ile yürüyen fırıncılar, darağacına astıkları cansız manken ve getirdikleri tabut ile hükümete tepki gösterdiler.

”Fırın kapanırsa işi olmayan kalacağım”

Gösteriye katılan Lucette Devale, “Bugün gösteriye katıldım. Benim bir işim var evime ekmek götürebiliyorum. Çalıştığım fırın yardımıyla Geçimimi sağlıyorum. Patronum fırını kapatırsa işi olmayan kalacağım, evime ekmek götüremeyeceğim. Macron hükümetinin bu yapmış olduğu kabul edilir benzer biçimde değil, çalıştığım fırının kapanmasını istemiyorum. Patronuma destek vermek için buradayım” dedi.

Gösteriye katılan fırın çalışanı bir genç ise, “Hepimiz Fransa’daki tüm ekmek imalatçısı çırakları olarak patronlarımızı destekliyoruz. Birçok şeye zam yapılırken baget ekmeğe yüzde 15 zam yapmış oldu hükümet, hiçbir fırın bunun altından kalkamaz, fakat hükümet bu tarz şeyleri düşünmüyor” ifadelerini kullandı.

Elektrik fiyatlarına meydana getirilen zamlara tepki

Protestoya katılan ekmek imalatçısı çift yaptıkları açıklamada, “Paris’teki ekmek imalatçısı esnafı olarak, elektrik fiyatlarına meydana getirilen zamları protesto etmek suretiyle buradayız. Elektrik faturaları 2, 5 hatta 10 ile çarpıldığını görüyoruz. Un, tereyağı, şeker tutarları arttı, biz bu tarz şeyleri ürettiğimiz ürünler için kullanmak zorundayız. Fırıncıların gelirinde yüzde 5 ila yüzde 10’luk bir düşüş olduğu kati. Fakat bizim ürünlerin tutarları hammadde yada enerji tutarları kadar artmıyor. Tüm bu artışları aktarmak isteseydik, mağazalardaki ürünlerimizin fiyatını ikiye katlamamız gerekirdi. Bu mümkün değil. Baget fiyatını ikiye katlarsak daha azca baget satarız. Daha azca çalışana ihtiyacımız olur. Sadece tüm çalışanlarımızı elimizde tutmak istiyoruz” dedi.

Normalde baget ekmeğe yılda 5 cent benzer biçimde bir zam yaptıklarının aktaran çift, elektrik ve hammadde fiyatlarından dolayı kullandıkları ekipmana yatırım yapamadıklarını, makinelerini yenileyemediklerini belirtti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku