sesli sohbet

Fuat Oktay duyurdu: Deprem bölgesinde 1 ay boyunca ücretsiz olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili olarak, “Yerde arama kurtarma amaçlı 34 bin 717 kişi var. Var güçleriyle çalışmaya devam ediyorlar.” Operatörler hakkında konuşan Fuat Oktay, “Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, deprem anından itibaren bir ay süreyle tüm görüşmeleri ücretsiz yapacak.” dedi.

abone

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fuat Oktay’ın açıklamalarından öne çıkanlar:
Defin işlemleri tamamlandı, artçı sarsıntılar devam ediyor. Ağır hasarlı binalardan uzak durmanızı rica ediyoruz. Hasar tespit çalışmalarımız çok yoğun bir şekilde devam ediyor. 230 bin yapının incelendiğini söyleyebilirim. 2,5 milyonluk yapı stoğu dikkate alındığında çalışmaların hızla ilerleyeceği söylenebilir. Hafif hasarlı ve hasarsız binaların tespiti de önemlidir. 108 bin binanın hasarsız olduğu tespit edildi. Enkaz kaldırılmadan önce savcılıkların binalardan delil toplaması son derece kritik.

Hatay Havalimanı bakım onarım çalışmaları tamamlandı. Uçaklarımız havalimanına inmek üzere uçuş halinde.

Barınak son derece önemlidir. Perdelere büyük bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Tüm kurum ve kuruluşlarımız ile refakatçilerimizin tamamı sahaya yönlendirilmiştir.

Bölgede kurulan çadır kentler ve konteyner kentler kurulmaya devam ediyor. Geçici konaklamanın önemli olduğunu söylemiştik.

Yaklaşık 400.000 kişi tahliye edildi. Afet bölgesinden kendi imkanlarıyla ayrılan vatandaşların da olduğunu biliyoruz. Lojistik anlamda hiçbir sıkıntımız olmadı. Kontrollü elektrik ve doğalgaz tedariğini sürdürüyoruz. Burada özellikle ikincil afetlere izin vermemeye özen gösteriyoruz.

Dün odun ve kömür sevkiyatına başladığımızı duyurmuştum.

Deprem bölgesinde Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone depremin olduğu tarihten itibaren bir ay süreyle tüm aramaları ücretsiz yapacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku