sesli sohbet

Gizliliği Kaldırılan Hükümet Verileri, 2014’te Gökyüzünde Patlayan Bir Yıldızlararası Nesneyi Ortaya Çıkardı


2014 yılında Papua Yeni Gine üzerinde gökyüzünde parlayan bir ateş topu, bir başka yıldız sisteminden gelen hızlı hareket eden bir nesneydi. son not ABD Uzay Komutanlığı (USSC) tarafından yayınlandı.

Nesne, küçük göktaşı sadece 1,5 fit (0,45 metre) genişliğinde, çarptı Toprak8 Ocak 2014’te, uzayda 130.000 mil (210.000 km / s) üzerinde seyahat ettikten sonra atmosferi – yayınlanan nesnenin 2019 çalışmasına göre, güneş sistemi içinde yörüngedeki meteorların ortalama hızını çok aşan bir hız ön baskı veritabanında arXiv.

2019 araştırması, çiş meteorunun hızının, yörüngesinin yörüngesiyle birlikte, nesnenin bizimkinin çok ötesinde ortaya çıktığını yüzde 99 kesinlik ile kanıtladığını savundu. Güneş Sistemi – muhtemelen “bir gezegen sisteminin derin iç kısmından veya dünyanın kalın diskindeki bir yıldızdan Samanyolu galaksi,” yazarlar yazdı.

Ancak, neredeyse kesinliklerine rağmen, ekibin makalesi, hesaplamalarını doğrulamak için gereken verilerin bir kısmı ABD hükümeti tarafından sınıflandırılmış olarak kabul edildiğinden, hiçbir zaman hakemli bir incelemeden geçmedi veya bilimsel bir dergide yayınlanmadı. Vice’a göre.

İlişkili: Galaksiler arası uzayda ne olur?

Şimdi, USSC bilim adamları, ekibin bulgularını resmi olarak doğruladılar. 1 Mart tarihli ve 6 Nisan’da Twitter’da paylaşılan bir notta, USSC komutan yardımcısı Korgeneral John E. Shaw, ateş topunun 2019 analizinin “yıldızlararası bir yörüngeyi doğrulamak için yeterince doğru” olduğunu yazdı.

Not, bu doğrulamanın geriye dönük olarak 2014 meteorunu güneş sistemimizde şimdiye kadar tespit edilen ilk yıldızlararası nesne haline getiriyor.

Nesnenin tespiti, nesnenin keşfinden önce gelir. ‘Oumuamua – USSC notuna göre üç yıl sonra, güneş sistemimizde ortaya çıkmış olamayacak kadar hızlı hareket eden, şimdilerde adı kötüye çıkmış, puro şeklindeki bir nesne. (2014 meteorunun aksine, ‘Oumuamua Dünya’dan çok uzakta tespit edildi ve şu anda güneş sisteminden hızla çıkıyor. NASA.)

Harvard Üniversitesi’nde teorik bir astrofizikçi ve 2019 makalesinin baş yazarı olan Amir Siraj, Vice’a, bilim camiasının kendisinin ve meslektaşlarının kaldığı yerden devam edebilmesi için orijinal çalışmayı hala yayınlamayı planladığını söyledi. Göktaşı Güney Pasifik Okyanusu üzerinde ateşlendiğinden, cismin parçalarının suya inmiş ve o zamandan beri deniz tabanına yuvalanmış olması muhtemeldir, diye ekledi.

Bu yıldızlararası enkaz parçalarını bulmak neredeyse imkansız bir görev olsa da Siraj, onları kurtarmak için bir keşif gezisi düzenleme olasılığı konusunda uzmanlara zaten danıştığını söyledi.

Siraj, Vice’a verdiği demeçte, “Yıldızlararası malzemenin ilk parçasını elde etme olasılığı, bunu iyice kontrol etmek ve göktaşlarını kurtarmak için okyanus keşiflerinde tüm dünya uzmanlarıyla konuşmak için yeterince heyecan verici.”

2014 meteoru hakkında daha fazla bilgi için Vice.com.

İlgili içerik:

15 unutulmaz yıldız görüntüsü

Kara deliklerin gerçekten var olduğunu bilmenin 8 yolu

Evrenimizdeki en tuhaf 15 galaksi

Bu makale orijinal olarak tarafından yayınlandı Canlı Bilimi. Orijinal makaleyi okuyun burada.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku