sesli sohbet

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş istifa iddialarını yalanladı! “Ne görevimizden ayrılırız ne de Hatay’ı terk ederiz”

KAHRAMANMARAŞ’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6’lık iki büyük depremde en çok yıkımın meydana geldiği illerden biri olan CHP’li Hatay’ın CHP Belediye Başkanı’nın istifa ettiği ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da açıklamaları nedeniyle Savaş’a istifa çağrısında bulunduğu iddia edildi. Lütfü Savaş, istifa ettiği bilgisini yalanlarken, “Bu sınır şehrine giden son kişi benim. Burayı tekrar ayağa kaldırmadan görevimizi bırakmayacağız ve Hatay’dan ayrılmayacağız.”

abone

6 Şubat Pazartesi günü sabah 04.17’de saat 13.24’te Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. depremler; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde büyük tahribata neden oldu. Hatay Belediye Başkanı Lütfu Savaş’ın istifa ettiği iddia edildi.

Lütfü Savaş istifa iddialarını yalanladı

Sosyal medyada Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Cumhuriyet Halk Partisi’nden ve belediye başkanlığından istifa ettiğine dair haberler çıktı. İhlas Haber Ajansı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile temasa geçerek konuya açıklık getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden ve belediye başkanından istifa etmediğini belirten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Şu anda Hatay, yeryüzünde görülebilecek en büyük depremi yaşadı. Bu depremin yaralarını, vatandaşlarımız, devletimiz, belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte, insanların hayatlarını kurtarmaya çalışıyoruz, kış şartlarından etkilenmelerini engellemeye çalışıyoruz, yaralılarımızı hastanelerde iyileştiriyoruz. .Bir yandan da Hatay’ı yeniden ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Bizler hayatın gerçekleriyle uğraşırken sanal alemde kuruntularıyla uğraşan insanların aldanışlarını anlamak mümkün değil.

“Hayalperest ev sahiplerini kınıyorum”

Başkan Savaş, “Ülke içinde ve dışında hangi örgüt, hangi ülke olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne düşman olan herkesle işbirliği yapan bu vesvese sahiplerini canı gönülden kınıyorum. Çünkü biz dünyanın en büyük depremiyle uğraşırken, biz göreve başladığımızda insanlarımızın yaralarını sarmaya devam ederken, onlar sanal ortamlarında ülke ile ilgili yıkıcı işler yapıyorlar. Bizim misyon sevgimizden haberleri yok” dedi.

Ne görevimizi bırakıyoruz ne de Hatay’dan ayrılıyoruz.

Hatay’ın 40 asırlık Türk yurdu olduğunu ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Tayfur Sökmen’in Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne son emaneti olduğunu belirten Başkan Savaş, “Bu hudut kasabasına en son giden benim. Devletimizle, milletimizle, tüm belediyelerimiz ve kurumlarımızla birlikte burayı tekrar ayağa kaldırmadan görevimizi bırakmayacağız, Hatay’dan ayrılmayacağız. Hatay bizimdir ve bizim kalacaktır.”

“Partimden de başkanımdan da memnunum”

Cumhuriyet Halk Partisi’nden memnun olduğunu ve ayrılmadığını belirten Başkan Savaş, “Ben başkanımdan ve yetkili nasihatimden memnunum. Başta sayın başkanımız olmak üzere partimizin tüm kurulları ve yetkili milletvekilleri bizlerle tek vücut olmuştur. Yaralarımızı birlikte sarıyoruz, bu yüzden onlarla da gurur duyuyorum. Hep birlikte Hatay’ın ayağını yeniden kaldıracağız” dedi.

Rönesans Müteahhidi hakkında ne dedi?

Hatay depremden en çok zarar gören illerden biri oldu. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, depremde en fazla can kaybının yaşandığı binalardan biri olan Rönesans Residence’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun için “İdealist bir insan. Belediye bu işi kimin yaptığını sorgulasaydı, onlara kötülük etmiş olurduk.”

Kemal Kılıçdaroğlu istifasını istedi.

Lütfü Savaş’ın açıklaması büyük tepkiye neden olurken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Lütfü Savaş’ın istifasını istediği iddia edildi. Lütfü Savaş, sonraki açıklamalarıyla büyük tepki topladı. İşte Savaş’ın tepki çeken sözleri…

Bir kurumu suçlamak adil değil.

– Rönesans Müteahhidi idealist bir insandır. Belediye bu işi kimin yaptığını çok sorgulasa onlara yazık olur.

– Yönetmeliğe göre yapılan binaların bu büyük depreme dayanması çok zor…

– Bu depreme bakıp teknik ekibi ve belediyeleri suçlamak çok zor.

– Sadece bir kurumu suçlamak adil değil

– Tüm bileşenler sıkı bir pozisyon almalıdır…

Hesap verilmesi gerekiyorsa kurum, kuruluş ve şahıslar tarafından verilir. Hesap vereceksek biz de veririz. Orada sorun yok.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku