sesli sohbet

HDP’nin kararı seçim sonucunu nasıl etkiler? Sevilay Yılman ‘Yanılmazsam artık tebrik edersiniz’ deyip paylaştı

Yazar Sevilay Yılman, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin ikinci tur için her iki ittifakla pazarlık yapacağını yazdı. İki tarafın da bu talepleri karşılamayacağını belirten Yılman, HDP yönetiminin “Sandığa gitmeyin” çağrısı yapacağını iddia etti.

Abone ol

HDP’nin kendi cumhurbaşkanı talibi ile seçime gitme kararı gündem oldu. 2023 seçimlerini etkileyebilecek bu tercihin yansımalarını merak mevzusu oldu.

HDP’nin aday çıkarması durumunda seçimin nasıl bir biçim alacağına dair çarpıcı bir yazı, Habertürk yazarı Sevilay Yılman’dan geldi.

Cumhur İttifakı’nın ilk turda seçimi kazanmasının mucize bulunduğunu belirten Yılman, altılı masanın ortak aday çıkaracağını ve seçimin ikinci tura kalacağını yazdı.

“İkinci tur için taleplerde bulunacaklar”

“Yanılırsam yazıyı arşivden çıkarıp kafama atarsınız. Yanılmazsam da artık tebrik edersiniz.” diyen Yılman, “HDP’nin kararı seçim sonucunu nasıl etkisinde bırakır?” başlıklı yazısında öngörülerini paylaştı:

“Özetle… Seçim ikinci tura kalır fakat işte o ikinci tura giderken de kilit seçmen HDP’nin seçmeni olur. Onların yöneleceği ittifak da seçimin galibi… Peki HDP’nin seçmeni hangi ittifakın adayına yönelir? Açık ki HDP yüzde kaç olursa olsun birinci turda almış olduğu oyu kullanarak her iki ittifakla da pazarlık meydana getirecek.

“Başak Demirtaş ile yüzde 15 sürpriz olmaz”

(Oy oranı çıkaracağı adaya bağlı. Son meydana getirilen araştırmalara nazaran %10 ila 14 arası bir orana haiz HDP. Eğer iddia edilmiş olduğu hanım aday ve sözgelişi tutuklu Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş olursa bu oran yükselir. 2015 senesinde olduğu benzer biçimde demokratların oyu tamamen HDP’ye yönelir. %15 ya da üstü sürpriz olmaz. Fakat aday Gültan Kışanak olursa-ki aldığım duyumlara galiba aday o- birazcık düşük olur HDP’nin oyu. Şundan dolayı Kışanak halen cezaevinde ve siyasette ki sert mizacı sebebiyle HDP’li olmayan demokratları fazlaca cezbetmeyebilir)

Fakat ben pazarlıklardan pek netice alabileceğine inanmıyorum. Daha açık yazayım… İki ittifak da HDP’nin öne süreceği talep ve isteklere yanıt vermeyecektir. O süre ne olur?

Sandığa gitmeyin çağrısı

Büyük olasılık parti genel merkezinden seçmene ikinci turda “Sandığa gitmeyin” çağrısı gelir. Elbet seçmeni HDP genel Merkezi’nin yönlendirmelerini dikkate alır sadece o seçmenin Türkiye’nin en net politik duruşa haiz seçmen bulunduğunu unutmamak lazım.

“Büyükşehirlerdeki seçmenler oyunu kullanacaktır”

Bir kısım riayet edecektir ve çağrıya uyup sandığa gitmeyecektir fakat bir kısım ise- ki bunların bir çok büyükşehirlerde yaşayan seçmenler olacaktır- engelleme sonucuna uymayıp oyunu kullanacaktır. İşte kıymetli okurlarım… O oy kullananlar da Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. (yeni sistemde ikinci) Cumhurbaşkanı’nın kim olacağını belirleyecek seçmen olacaktır.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku