sesli sohbet

HDP’nin teklifine Deva ve Gelecek Partisi ‘evet’ dedi

Bitlis Eren Üniversitesinde (BEÜ) Sosyolog Prof. Dr. Adem Palabıyık, HDP-Gelecek ve Deva Partisi’yle ilgili dikkat çeken bir iddiada bulunmuş oldu.

Abone ol

Bitlis Eren Üniversitesinde (BEÜ) Sosyolog Prof. Dr. Adem Palabıyık, gündeme dair yapmış olduğu açıklamasında HDP’nin, bilhassa Doğu ve Güneydoğu’daki vekil kontenjanlarını DEVA ve Gelecek partileri ile bölüştüğünü söylemiş oldu.

Vekil kontenjanlarını Deva ve Gelecek Partisi’ne armağan edecek

HDP’nin bilhassa seçimler için başka partilere de kapı araladığını ve bu sebeple istediği bakanlıklar mevzusunda direteceğine yönelik İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Adem Palabıyık, “HDP, altılı masaya uyguladığı şantajda ikinci boyuta evrildi ve yeni bir aşamaya geçti. HDP’nin şimdiki adımı, altılı masaya dayattığı tüm ilkeleri kabul etmesi yönündeki baskısı olacaktır. Zira bakanlık ve Diyarbakır annelerini pasifleştirmek isteyen HDP, altılı masadan ilk bu tarz şeyleri isteyecektir. Fakat bunu yaparken DEVA ve Gelecek partilerinin de olurlarını alabilmek için bölge vekil kontenjanlarını DEVA ve Gelecek partilerine armağan edecek. CHP ile anlaşması ise büyük illerde devam ediyor. Zira CHP’nin, çeşitli illerdeki tercihleri ile aslına bakarsan HDP’nin tercihleri örtüşüyor, bu sebepten bölgede HDP’nin oy almış olduğu iller için bir pazarlık yapılmadı. CHP ile meydana getirilen pazarlık büyükşehirlere dayanıyor ve bakanlık üstünden devam ediyor” dedi.

Deva ve Gelecek Parti adaylarını HDP belirleyecek

HDP’nin, DEVA ve Gelecek partileri temsilcileri ile sık sık görüştüğünü belirten Prof. Dr. Palabıyık, “PKK’nın siyasal taleplerinin HDP üstünden yürüdüğünü biliyoruz. Fakat bu taleplerin kapatma davası ile aşikâr olduğu iyice anlaşıldı. Buna karşın DEVA ve Gelecek partilerinin, HDP’nin isteklerine ‘evet’ diyerek bölge vekillerine ortak olmak istemesi, inanılır benzer biçimde değil. Mecliste grup oluşturmak isteyen DEVA ve Gelecek partilerinin, HDP’nin taleplerine sıcak bakması için HDP’nin yapamayacağı neredeyse yok. Bilhassa Van, Diyarbakır, Muş, Hakkari, Şırnak, Mardin, Bitlis, Bingöl, Tunceli benzer biçimde illerde HDP’nin DEVA ve Gelecek partileri ile anlaştığı biliniyor. Büyükşehirlerde de benzer hesaplar yapılıyor. Fakat aslolan amaç bölgede AK Parti’ye engel olabilmek. Zira HDP, Cumhurbaşkanı seçimlerinde süreci ikinci tura bırakmanın hesabını yapıyor ve böylece olmazsa olmaz hale gelmek istiyor. Seçimlerde vereceği vekil yardımıyla enerjisini hissettirmeye çalışıyor. Ek olarak, seçim sonrasında talepleri kabul edilmezse verdiği armağan vekilleri de geri almayı planlıyor. Zira HDP, DEVA ve Gelecek için belirlenen adların birçoğu için kendi kararını vermeyi planlıyor. Doğrusu DEVA ve Gelecek için bazı adları kendi belirlemek istiyor. HDP tarafınca belirlenen adlar ise AK Parti’den oy çalabilmek için sürece itiraz etmeyecekler ve bu da planın bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

Ahmet Türk’ün açıklaması Deva’ya sempati kazandırdı

Ahmet Türk’ün geçtiğimiz günlerde DEVA partisinin açıklamış olduğu fiil planındaki bazı maddeleri sıcak karşıladığına dikkat çeken Palbıyık, “AK Parti’nin çoktan çözdüğü fakat çözülmemiş benzer biçimde gösterilen bazı hususların DEVA tarafınca çözülecekmiş benzer biçimde sunulması, aniden reklamlaştırılarak gündeme alındı. Türk’ün bu çıkışı bölgede DEVA’yı sempatik gösterme çabasıdır. AK Parti’nin bu planı bölge halkına anlatması gerekiyor. Bunun için acilen çalışmaların başlatılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku