sesli sohbet

Herkesin yıllık bir Covid-19 güçlendiricisine ihtiyacı olacak mı?


Daha önce üç mRNA dozu alan 50 yaş ve üstü yetişkinler, ilk dozlarının üzerinden en az dört ay geçmişse ikinci bir takviye dozu alabilirler. Johnson & Johnson aşısından iki doz alan herkes, son aşıdan dört ay sonra ek bir mRNA dozu alabilir.

Pek çok insan merak ediyor: Bu, herkesin yıllık bir Covid-19 güçlendiricisine ihtiyaç duyacağı anlamına mı geliyor? Güçlendirici çekimlere daha sık mı ihtiyacımız var? Grip aşısı ile kombine edilecek mi? Yeni varyantları hedefleyen yeni aşılar geliştirilecek mi? Ve eğer uygunlarsa güçlendiriciyi almak için beklemeliler mi yoksa şimdi mi almalılar?

Dr.Leana Wen: Henüz bilmiyoruz. Burada pek çok değişken var ve bunu sadece zaman ve devam eden araştırmalar gösterecek.

Birincisi, aşı ve ilk güçlendiricinin bağışıklık korumasının ne kadar süreceğini bilmiyoruz. İlk güçlendiricinin çok önemli olduğuna dair birçok kanıt var. Omicron’un baskın varyant olduğu bir süre boyunca, üç dozun şiddetli hastalığa karşı etkinliği %94 ile yüksek kaldı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılan bir araştırma. Bu koruma önemli ölçüde azalmaya başlarsa, bu başka bir güçlendiriciye ihtiyaç duyulduğunun bir işareti olacaktır.

İkincisi, zamanla gelişen yeni varyantlar olabilir. Grip aşısı her yıl yeni mutasyonlar için yeniden yapılandırıldıktan sonra verilir. Mevcut aşılar, Omicron alt varyantlarına karşı iyi çalışır, ancak aşının neden olduğu bağışıklıktan kaçan gelecekteki varyantlar varsa, bu, ek aşıların başka bir nedenidir.

Kıdemli asker Robert Hall, 1 Nisan'da Hines, Illinois'deki Edward Hines Jr. VA Hastanesinde ikinci Covid-19 güçlendirici aşısını aldıktan sonra herhangi bir olumsuz tepki verip vermeyeceğini görmek için önerilen 15 dakikayı bekliyor.
Üçüncüsü, Covid-19’un ne kadar yaygın olduğunu izlememiz gerekiyor. Şu anda, dünya çapında hala yaygın, ancak sona ererse, düzenli destek dozlarına ihtiyaç duyulmayabilir. Gibi Anthony FauciBaşkan Joe Biden’ın baş tıbbi danışmanı CNN’e, “Sonunda her yıl bir desteğe ihtiyacımız olmayacak kadar düşük bir seviyeye mi gelecek?” dedi. Bu mümkün, ama henüz bilmiyoruz.

Dördüncüsü, gelecekteki Covid-19 salgınları için net bir mevsimsellik olup olmadığını görmemiz gerekiyor. Soğuk algınlığına neden olan diğer koronavirüsler, RSV (solunum sinsityal virüsü) ve grip gibi diğer solunum yolu virüsleri gibi kışın daha yaygındır. SARS-CoV-2’nin de olması muhtemeldir ve kış aylarında dalgalanmalar olmuştur. Yine de bu bölümün önümüzdeki sonbahar ve kış mevsimlerinde görülmesi gerekiyor.

Fauci, ABD'nin sonbaharda Covid-19'da bir artış görebileceğini söyledi
Son olarak, üzerinde düşünülmesi gereken lojistik hususlar vardır. Yıllık bir aşı eklemek büyük bir girişimdir. Grip aşısının alımı zaten düşük; Yalnızca Amerikalıların yaklaşık yarısı her yıl alın. Covid-19 etrafındaki yanlış bilgilendirme ve kutuplaşma ile bu sıklık düzeyini teşvik etmek büyük bir girişim olacaktır.

CNN: Şu anda, birinci güçlendiriciden dört ay sonra ikinci bir güçlendiriciye izin veriliyor, bu da mevcut frekansın yılda bir defadan fazla olduğu anlamına geliyor. Güçlendiricilere yılda bir kereden fazla ihtiyaç duyulabilir mi?

Wen: Mümkün. Geleceği tahmin etme yeteneğimiz olmadığı için bilmediğimiz çok şey olduğunu vurgulamak istiyorum.

Gerçekleşebilecek birkaç farklı senaryo var. Birincisi, belirli insan gruplarının daha sık aşıya ihtiyacı olabilir. Orta veya ciddi derecede bağışıklığı baskılanmış kişilere aylarca ek güçlendirici almalarının önerildiğini hatırlayın. İleride, bazı daha savunmasız popülasyonlara, genel popülasyondan daha yüksek sıklıkta aşı yaptırmaları önerilebilir.

İnsanlar arkadaşlarının kendilerini Covid'den koruyacağına inanıyor - ama tam tersi doğru

Ek olarak, önceki bağışıklıktan kaçan yeni bir varyant ortaya çıkarsa, beklenmedik durumlar olması gerekecektir. Varyantlara özgü aşıları geliştirme, üretme ve hızlı bir şekilde dağıtma seçeneği olmalıdır. Bu olursa, sıklık belirli bir zaman dilimi için yılda bir defadan fazla olabilir.

İleriye dönük olarak, diğer tedavilerin ve hafifletme önlemlerinin mevcudiyetini de dikkate almalıyız. Örneğin, Evusheld bir antikor infüzyonudur. bağışıklığı baskılanmış bireylere verildiğinde, ciddi hastalığa ilerleme olasılıklarını azaltmada çok etkilidir. antiviral haplar ve monoklonal antikorlar hastalığın seyrinde erken verildiğinde etkili tedavilerdir. Bir araya gelmeden önce maskeleme ve test etme gibi riski azaltabilecek başka önleyici tedbirler de var.

CNN: Eğer Covid-19 aşısı her yıl yapılacak, grip aşısı ile birleştirmek mantıklı olur mu?

Wen: Teoride evet, ancak Covid-19 aşısının yıllık aşı olması gerekip gerekmediğini bilmiyoruz.

Daha uzun süre dayanan başka aşılar da var. Örneğin Tdap (tetanoz-difteri aşısı) her 10 yılda bir aşı gerektirir. Çocuk felci aşısı dört dozluk bir aşıdır – dört doz alırsınız ve işiniz biter. Hepatit B üç dozluk bir aşıdır.

Covid-19’un üç veya dört doz olması mümkündür ve işimiz bitti veya grip gibi daha sık güncellenmesi gerekebilir. Yine, henüz bilmiyoruz. Sonunda yıllık olan bir şey olursa ve mevsimsel kalıp influenzaya benzer görünüyorsa, o zaman kombine bir aşı yapmak – veya en azından grip aşısıyla aynı anda almak – mantıklı olacaktır.

CNN: Neden Omicron’u hedef alan varyanta özgü aşılar yok?

Wen: Bilim adamları şu anda bu aşılar üzerinde çalışıyorlar. Daha önce baskın olan varyantları hedef alan orijinal aşılardan daha etkili olup olamayacaklarını görmek için Omicron’a özgü aşıları ve güçlendiricileri test ediyorlar.

Kimler 2. Covid-19 destekleyici aşılar için uygun - ve ne zaman yaptırılmalı?
Bir düşünce, ek varyantların ortaya çıkabileceği ve bilim adamlarının, Omicron’a özgü aşıların mı yoksa orijinal aşının mı – veya bir kombinasyonun – gelecekte potansiyel varyantlara karşı etkili olma olasılığının daha yüksek olup olmayacağını düşünmeleri gerektiğidir. Bu, birçok sorunun arasındaydı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi danışmanları bu haftaki toplantısında tartışıldı.

CNN: İnsanlar şimdi destek için uygunsa, onları almalı mı yoksa beklemeli mi?

Wen: Bireyin tıbbi durumuna ve yazımızda da belirttiğim gibi Covid-19’dan korunmak için ne kadar vazgeçmeye istekli olduğuna bağlıdır. CNN Soru-Cevap geçen hafta. 65 yaş üstü ve/veya bağışıklığı baskılanmış biri muhtemelen şimdi ek güçlendirici almalıdır.

Öte yandan, 50-65 yaşları arasında, herhangi bir tıbbi sorunu olmayan ve yakın zamanda Omicron enfeksiyonu geçirmiş biri muhtemelen bekleyebilir. Bazı insanlar, ciddi hastalıklara karşı iyi korundukları sürece ek bir güçlendiriciyi erteleyebilir. Diğerleri herhangi bir enfeksiyondan, hatta hafif ve asemptomatik enfeksiyonlardan kaçınmak ister. Bunların hepsi, tıbbi sağlayıcınıza danışarak verilecek kişisel kararlardır.

CNN: 50 yaşın altındaki insanlar için güçlendirici tavsiyeniz nedir? İnsanlar ilk güçlendiricilerini almalı mı? Ve ikincileri için gitmeliler mi?

Wen: Uygunsa herkes ilk güçlendiricisini almalıdır. İkinci güçlendiricinin sorusu daha karmaşıktır. Kişi 50 yaşın altındaysa ve orta veya ciddi derecede bağışıklığı baskılanmışsa, ikinci takviyelerini de almaları gerekir. 50 yaşın altında olsalar bile ikinci takviyelerini alması gereken bir diğer grup, iki doz Johnson & Johnson aşısı alanlardır ve son dozlarının üzerinden en az dört ay geçmiştir. 50 yaşın altındaki diğer tüm gruplar şu anda ikinci güçlendiricilerini almaya uygun değildir ve ikinci desteklerini almamalıdır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku