sesli sohbet

Hijran Hüseynova: "Ermeniler'in işi provokasiyon peşinde koşmak"

“Düşünüyorum ki, bu benzer biçimde provakosyanlara Azerbaycan hiçbir halda uymamalıdır”.  Azerbaycan Parlamentosunun üyesi,  Aile, Hanım ve Çocuk İşleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hijran Hüseynova söylemiş oldu

Milletvekilinin sözlerine nazaran, Ermeni asıllı işadamı Ruben Vardanyan, videosunda Rus vatandaşlığından çıktığını ve Ermeni vatandaşı olarak Karabağ’a taşınmaya karar verdiğini, bununla birlikte diger  ermeni asıllı iş adamlarına seslenerek, onları da  Karabağda iş kurmaya çağırıda bulunmuş. 

” Biz bu benzer biçimde boş mevzuları yorumlmak istemiyoruz aslına bakarsak. Düşünüyorum ki, Ermeniler’in işi provokasiyon peşinde koşmak. Bu da sıradakı provokasyonlarından birisi. Azerbaycan’ın bu gün daha mühim işleri var. Azerbaycan bu gün Ermeniler’in harabe yapmış olduğu Karabağı yaşanılır hale getirmekle meşkul. Azerbaycan bu gün bölgedeki sürekli istikrar adına terrör operasyonlarını hayata geçiriyor, ermeni terörçülerini etkisiz hale getiriyor. Ortalama 30 senedir yuvalarından göç etmek zorunda kalmış halkın yuvalarına dönebilmesi için çalışmalara devam ediyor. Azerbaycan’ın bu kadar işi var iken her ermeninin uyduruk fikrine yanıt veremez.

 Şu demek oluyor ki her kes biliyor ki, Karabağ Azerbaycan toprağıdır ve orada yaşama yada herhangi bir faaliyette bulunma sonucu tüm yasal gerekçelere dayanarak Azerbaycan devleti tarafınca verilir. Bu fikri tüm dünya bilmiş olduğu ve kabullendiği halde, bir ermeni asıllı işadamının çağırıda bulunması neyi değişe bilir ki? 

Aslolan konuşulması ihtiyaç duyulan mevzu 31 Ağustos’ta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan içinde Brüksel’de Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in arabuluculuğunda meydana getirilen görüşmedir. 

Brüksel toplantısının en mühim noktalarından biri, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in açıklamış olduğu belgede Karabağ yada AGİT Minsk Grubu mevzusunda herhangi bir görüş içermemesiydi. Bu, Azerbaycan’ın hem Ermenistan’a hem de Batı’ya Minsk Grubu’nun formatının çoktan iptal edildiğini ve bir tarih arşivi haline geldiğini gösterdiği anlamına geliyor.

Şu demek oluyor ki Azerbaycan’ın almış olduğu kararlar tüm Batı, Avrupa Birliği ve öteki internasyonal birlikler tarafınca kabullenirken, Ermeni asıllı iş adamının fikirlerinin hiçbir önemi yok. Karabağ Azerbaycan’dır! Karabağ’da da kimin yaşayıp, kimin iş kurması gerektiğine de Azerbaycan devleti karar vere bilir”. 

 

Ülker Fermankızı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku