sesli sohbet

Hijran Hüseynova: “II Karabağ Savaşı'ndan sonra Ermenistan’da Türkçe ve Azerbaycan diline özel ilgi arttı”

“Bir araştırma yaparsak, Ermenilerin çoğunluğunun Türkçe ve Azerbaycan dilini bildiğini göreceğiz”. Bu sözleri Azerbaycan Parlamentosunun üyesi,  Aile, Hanım ve Çocuk İşleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hijran Hüseynova Ermenistan’da ortaokullarda Azerbaycan dilinin öğretimine ilişkin bir yasa hazırlanması ile ilgili konuşurken söylemiş oldu.

Milletvekilinin sözlerine nazaran, 100 yıl ilkin Azerbaycan dili Ermenilerin ikinci ana diliydi: “Ermenilerin daima dilimizi öğrenmeye çalışmış oldukları doğrudur. Dillerini bilmemize gerek yoktu. Sadece 20. yüzyılın 90’lı yıllarında Ermenistan’ın yeniden Azerbaycan topraklarını işgal etmesinden sonra Ermeni dilini öğrenmek zorunda kaldık.

II Karabağ Savaşı’ndan sonra Ermenistan’da Türkçe ve Azerbaycan diline özel ilgi arttı. Ermenistan Eğitim, Bilim, Kültür ve Spor Bakanı Vahram Dumanyan 8 Eylül’de gazetecilere verdiği demeçte, “Türkçe ve Azerice dillerini seçmeli ders olarak ve bir tek ortaokullarda sunduk. Birçoğu Türkçe’yi ve Azerice’yi seçti.  Bir okul müdürü tarafınca sorulduğunda, davanın Azerbaycanlılar bulunduğunu söylediler. Bu mühim problemi çözmeye hazır olmalıyız. Düşmanımızın Azerbaycan diline iyi hakim bulunduğunu 44 gün cenginde da gördük.

Ermenilerin Azerice ve Türkçe dillerini öğrenmeleri bir taraftan düşmanlık çıkarlarından, öteki taraftan Azerbaycan ile gelecekteki ilişkilere ilgiden meydana gelmektedir.

Azerbaycan dilinin öğretimi Ermenistan’da uzun süredir varlığını sürdürmektedir. Ona nazaran, 10 yılı aşkın bir süredir Erivan Devlet Üniversitesi Doğu Emekleri Fakültesi’nde Azerbaycan ve Türkiyat dersleri verilmektedir. Ortaokulların üst sınıflarında üçüncü bir yabancı dilin öğretimi yeni bir mevzudur. 44 gün devam eden savaştan sonra Ermeni muhalefeti Ermenilerin Azerbaycan dilini öğrenmesine karşı çıkıyor, düşmanın dilini bilmenin koşul olmadığını, sadece bir grubun lehinde bulunduğunu söylüyorlar.  Bu eğilim çoktan başladı. Bazıları bir sulh anlaşması imzala ve Türkiye ile dost ol diyor. Dilimizi aslına bakarsan iyi biliyorlar. Ermenistan’da Azerbaycan ve Türk televizyonlarını izleyen oldukca insan var. Bizim dilimizi çocukluktan öğreniyorlar.

Ermeniler şimdi her taraflarının  Türk bulunduğunun bilincinde. Bundan dolayı Ermeniler Türkçeyi öğrenmek zorunda kalıyorlar”.

 

 

Cengiz Ehtibaroğlu

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku