sesli sohbet

Hikmet Hacıyev'in Ermenistan'a tavsiyesi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı – Cumhurbaşkanlığı Yönetimi Dış Siyaset İşleri Daire Başkanı Hikmet Hacıyev, iddia edilen anlaşmayla ilgili Washington’da izahat icra eden Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan’ı mahalli basına söyledi.

Karabağ’da yaşayan Ermenilerin hakları ve güvenlikleri için internasyonal mekanizmaların oluşturulması.

Ermenistan Güvenlik Konseyi sekreterinin yürüttüğü görüşmelerin tek taraflı olarak çarpıtılmasına üzülerek dikkat çekti: “13 Ekim’de Azerbaycan medyasına verdiğim röportajda görüşmelerin içinde ne olduğu ve mahiyeti hakkında detaylı data verdim.

ABD Başkanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 27 Eylül’de Washington D.C.’deki Beyaz Saray’da Ermenilerin hakları ve güvenliği için internasyonal mekanizmaların kurulmasına ilişkin anlaşmanın yanlış bulunduğunu söylemiş oldu. Azerbaycan Cumhuriyeti bir anlaşmaya varacağımızı bir kez daha ifade ettik.Karabağ’da yaşayan Ermeni halkının hak ve güvenliği konusunu hiçbir internasyonal ortakla tartışmayın.

Anayasa ve yasalara gore içişleridir. ülkemizin ulusal egemenlik meselesidir ve herhangi bir internasyonal mekanizma kurulması söz mevzusu değildir. yada başka bir devlet yada kuruluşla görüşme etme niyetinde değildir. Görüşmede ABD temsilcisinin Azerbaycan’ın egemenliğine duyduğu saygı bir kez daha dile getirildi.”

H. Hajiyev, Prag ve Soçi’de meydana getirilen açıklamaların aksine Ermeni makamlarının Azerbaycan’ın egemen topraklarına ilişkin açıklamalarının Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik bir hücum olarak değerlendirildiğini söylemiş oldu:

Ermeni yetkililerin ortaya attığı gereksiz yeni unsurlar. Kısa sürede ortaya koyduğu ve daha ileri düzeyde Ermeniler, partinin sulh anlaşması müzakerelerini kasten bozma niyetini gösteriyor ve müzakereleri öykünmek etmekten başka bir şey yapmıyor. Bölgede sürdürülebilir sulh ve güvenliğin sağlanması için siyasal irade göstererek sulh anlaşması müzakerelerine ciddi şekilde katılıyoruz.

 

 

Ülker Fermankızı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku