sesli sohbet

İmamoğlu’ndan sonra ikinci oldu! CHP’li başkana hapis cezası ve siyasi yasak verildi

CHP’li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a toplumsal medya hesabından hakaret etmiş olduğu suçlamasıyla yargılandığı davada 1 yıl 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak sonucu verildi. Hakim, hükmün açıklanmasını geri bırakarak cezaların 5 yıl askıda bırakılmasına ve 5 yıl sonra tekrardan değerlendirilmesine karar verdi.

Abone ol

İzmir’in CHP’li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’ya ilişik olduğu öne sürülen toplumsal medya hesaplarında, geçen yıl Ocak ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığı iddiasıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca soruşturma başlatıldı.

Arda’ya yönelik suçlamalar

Soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianamede Arda’nın, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa açıkca tahrik etme’, ‘Halkın bir kesimini toplumsal derslik, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak açıkca aşağılama’, ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri açıkca aşağılama’ suçlamalarından cezalandırılması talep edildi.

İddianame, İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edildi.
Geçtiğimiz Eylül ayındaki duruşmada sanığa ilişik Feysbuk hesabına ilişkin kullanıcı ve erişim bilgilerinin temini amacıyla ABD Birleşik Devletlerine yazılan yazıya cevabın geldiği açıklandı.

Savcı o suçlardan beraat istedi

Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, ‘Halkı kin ve düşmanlığa açıkca tahrik etme’, ‘Halkın bir kesimini açıkca aşağılama’, ‘Dini değerleri açıkca aşağılama ve suçu ve suçluyu övme’ suçlarından dava açılmasına karşın Arda’nın Feysbuk paylaşımlarında bu suçların, yasal unsurları itibarıyla oluşmadığının anlaşıldığı sebebi öne sürülerek beraat istedi.

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan ise…

Arda’ya ilişik olduğu öne sürülen toplumsal medya hesabındaki paylaşımları okuyan savcı, sanık hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteminde bulunmuş oldu.

Ek olarak Arda’nın Türk Ceza Kanunun 53. Maddesi gereğince; bir kamu görevinin üstlenmesinden, seçime doğal olarak tüm memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmesinden ve seçme ile seçilme ehliyetinden yoksun bırakılması talebi de mütalaada yer aldı.

Arda’nın yargılanmasına bugün İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Halil Arda ile beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Gülşen Gezici ile sanık avukatı Ayşe Zübeyde Aydın katıldı.

Erdoğan’ın avukatı: Mütalaaya kısmen katılıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Gezici, sanığın yapmış olduğu paylaşımlar yönünden suçun gerçekleştiğini ifade ederek, “Mütalaaya kısmen katılıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanımıza meydana getirilen hakaretlerde birden fazla suç duyurusu vardır. Sunduğumuz delillerde bu açıkça belli olmaktadır. Sanığın tüm paylaşımlar yönünden cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Duruşma savcısı önceki celselerde mahkemeye sunmuş olduğu mütalaasını tekrarlarken, sanığın tüm deliller çerçevesinde suçu işlediği anlaşıldığını ve cezalandırılması talep ettiklerini söylemiş oldu.

“İzmir’in en iyi belediyesiyiz”

Savcının mütalaasını kabul etmediğini ifade eden tutuksuz sanık Arda, “Bu bir siyasi davadır. Bu suçu işlemem mümkün değildir. Gaziemir Belediyesi’nin ilk başkanının torunuyum. 93 yıl sonra dedemin koltuğunda oturmanın gururunu yaşamış biriyim. Adaletinize güvenip beraatımı talep ediyorum. Bu paylaşımları ben yapmadım” dedi.

Yüzde 58 oyla seçildiğini belirten Arda, “Başarı göstermiş bir belediye başkanıydım. 1 kuruşun hesabını yapıyorum. Ekonomik anlamda İzmir’in en iyi belediyesiyiz diyebilirim. Bu durum siyaseten kıskanılacak durumda. Hanım müdürümüze hakaret etmeleri sebebiyle işten attığım kişilerin tanıklığıyla mahkum edilmeye çalışıyorum” diye konuştu.

1 yıl 15 gün hapis cezası

Hakim, tutuksuz sanık Halil Arda’ya ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret’ suçundan TCK 299/1 maddesi gereği 1 yıl hapisle cezalandırılmasına, suçu zincirleme şekilde işlediğinden cezası arttırarak 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Hakim, hafifletici sebepler sebebiyle cezayı 1 yıl 15 gün hapis cezasına indirdi.

Siyasi yasak sonucu

Hakim ek olarak, Arda hakkında Türk Ceza Kanunun 53. Maddesi gereğince; bir kamu görevinin üstlenmesinden, seçime doğal olarak tüm memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmesinden ve seçme ile seçilme ehliyetinden yoksun bırakılmasına karar verdi.

Yargı açıklanmadı: 5 yıl denetim

Hakim, tüm suçlar yönünden hükmün açıklanmasını geri bırakarak 5 yıl süreyle denetime doğal olarak tutulmasına hükmetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu’na da, 2019 seçimleri sonrası Yüksek Seçim Kurulu Başkanı ve üyelerine “ahmak” söylediği sebebi öne sürülerek üst sınırdan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak verilmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku