sesli sohbet

İngiliz basınından altılı masa analizi!

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir yıldan azca bir süre kala, siyasal gelişmeler gündemdeki sıcaklığını da artırıyor.

İngiltere’nin oldukça okunan gazetelerinden Financial Times‘ta dikkat çeken bir seçim analizi yapılmış oldu.

6’LI MASA DAĞILMAYA BAŞLADI

Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel, mahalli seçimlerde büyükşehirleri kazanarak büyük başarı elde eden karşıcılık bloğunda dağılmaların başladığını iddia etti.

Haber başlığında, “Türkiye’de Erdoğan’la savaşım edecek karşıcılık bloğu dağılıyor” ifadelerinin yer almış olduğu analizde, “Gelecek yılki seçimlerde büyük umutları olan koalisyonun yüzeyinde çatlaklar oluştu ve dağılmamak için çabalıyor” ifadeleri kullanıldı.

“KENDİ ADAYLARINI ÇIKARABİLİRLER”

Karşıcılık partilerinin seçim stratejisini inceleyen haberde, “Hem HDP’den hem de İyi Parti’den yetkililer en sonunda ilk turda kendi adaylarıyla cumhurbaşkanlığı oylamasına çıkma sonucu alıp eğer olursa ikinci turda Erdoğan karşısında kalan adaya destek verebilirler” denildi.

“USULSÜZLÜKLER OLABİLİR”

Karşıcılık bloğunun ayrı ayrı aday çıkarmasının riskli olduğu anlatılan haberde, “Kafa kafaya bir ikinci tur onun için oldukça tehlikeli sonuç olacağı için Erdoğan, bazı usulsüzlükler ortaya çıkarabilir” şeklinde yorumlandı.

“BİRLİKTE ÇAY İÇMEYİ REDDEDİYORLAR”

Karşıcılık bloğunda beraber görünen partilerle ilgili değerlendirme bulunan haberde, “Teoride Erdoğan’a karşı birleşmesi ihtiyaç duyulan parti liderleri beraber çay bile içmeyi reddediyor” yorumu yer aldı.

“STRATEJİ ANLAŞMAZLIĞI”

Enflasyonun yükselmesi ve Türk Lirası’nın hızla kıymet kaybetmesinin Erdoğan’ın oy oranında düşüşe niçin bulunduğunun belirtildiği haberde, “İttifakın merkezinde CHP ve İyi Parti var. Her ne kadar iki partinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener beraber çalışmaya baş koysa da aralarında gelecek seçim için derin ve giderek büyüyen strateji anlaşmazlığı var” ifadeleri kullanıldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku