sesli sohbet

Iowa’da Kuş Gribi Salgını Nedeniyle 5,3 Milyon Tavuk Ölecek


DES MOINES, Iowa (AP) — The kuş gribi onayı Devlet yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, başka bir Iowa yumurtlama çiftliğinde 5 milyondan fazla tavuğun öldürülmesine neden olacağını söyledi.

Bu, Des Moines’in yaklaşık 160 mil (257 kilometre) kuzeybatısındaki Buena Vista County’de teyit edilen ikinci kuş gribi vakası, ancak en son salgın 5,3 milyon tavuğun bulunduğu bir operasyonda. Daha önceki vaka, yaklaşık olarak bir çiftlikteydi. 50.000 hindi.

Eyalet Tarım Bakanlığı tarafından onaylanan son vaka, en az sekiz eyalette yaklaşık 12,6 milyon tavuk ve hindinin öldürüldüğü veya yakında yok edileceği anlamına geliyor.

Hastalığın yayılması büyük ölçüde, toz ve toprağı kirletebilen ördekler ve kazlar gibi enfekte yabani kuşların dışkıları veya burun akıntılarından sorumludur. En az 24 eyalette enfekte yabani kuşlar bulundu ve virüs yaklaşık bir yıldır Avrupa ve Asya’daki göçmen su kuşlarında dolaşıyor.

İlk Iowa vakası 1 Mart’ta batı Iowa’daki Pottawattamie İlçesinde 42 ördek ve kazdan oluşan bir arka bahçe sürüsünde tespit edildi. 10 Mart’ta Iowa’nın güneybatısındaki Taylor County’de yaklaşık 916.000 kuşa sahip başka bir yumurtlayan tavuk çiftliği virüsle rapor edildi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, kuşlardaki vakaların acil bir halk sağlığı sorunu oluşturmadığını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’nde hiçbir insan kuş gribi virüsü vakası tespit edilmemiştir. Kanatlı ürünleri yemek güvenli kalır. Kümes hayvanları ve yumurtaların 165 ˚F iç sıcaklığa kadar pişirilmesi bakteri ve virüsleri öldürür.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku