sesli sohbet

İran'da ölen gösterici sayısı 469'a yükseldi

IHR’ye ilişik web sitesinde piyasaya çıkan raporda, yaşamını kaybeden göstericilerden 32’sinin hanım, 63 kişinin ise 18 yaş altı olduğu bilgisi verildi.

Ülkedeki 31 eyaletten 25’ine dair verilerin yer almış olduğu raporda, en fazla can kaybının Sünnilerin yoğunlukta olduğu Sistan-Beluçistan eyaletinde yaşandığı aktarıldı.

Rapora nazaran, Sistan-Beluçistan’da 130, Kürdistan’da 53, Batı Azerbaycan’da 54, Tahran’da 50, Mazenderan’da 38, Kirmanşah’ta 25, Gilan’da 26, Elborz’da 20, İsfahan’da 14, Huzistan’da 10, Fars’da 11, Rezevi Horasan’da 7, Doğu Azerbaycan’da 4, Loristan, Zencan, Merkezi, Kazvin ve Hemedan’da üçer, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Erdebil, İylam, Buşehr ve Hürmüzgan’da ikişer, Simnan ve Gülistan’da ise birer gösterici yaşamını yitirdi.

39 KİŞİ İDAM İSTEMİYLE YARGILANIYOR

Öte taraftan rapora nazaran, gösterilerde gözaltına alınanlardan minimum 39’u dava dosyası idam istemiyle mahkemeye gönderildi, bu kişilerden 11’i hakkında idam sonucu verildi.

IHR, İran yargı makamlarını söz mevzusu idamlarla ilgili saydam davranmamakla eleştirerek, bu suçlamayla yargılanan kişilerin, avukat seçme ve aileleriyle görüşme haklarından yoksun bırakılarak kararlarla ilgili belirsizlik oluşturmanın planlandığını öne sürdü.

Ayrıca idam mahkumlarından Rıza İslamdost, Eyüb Agliyani, Ferzad Tehzade, Hejir Ahmedi, Himen Şahi ve Muhammed Burugani’nin ayrı bir hapishaneye nakledildikleri ve idam için bekletildikleri ifade ediliyor.

GÖSTERİLER

Tahran’da 13 Eylül’de “terbiye polisi” olarak malum İrşad devriyeleri tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

IHR, 7 Aralık’ta yayımladığı raporda, Amini’nin ölümü sonrasında süregelen sokak gösterilerinde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 458 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Komut Ali Hacızade, 29 Kasım’daki konuşmasında, ülkede ortalama 2,5 aydır devam eden protestolarda güvenlik güçlerinin de aralarında olduğu 300’den fazla kişinin yaşamını kaybettiğini söylemişti. İran Güvenlik Konseyi ise 3 Aralık’ta, toplam ölü sayısının 200’ü aştığını açıklamıştı.

İranlı yetkililer öldürülen kişilerin güvenlik güçleri tarafınca değil, “provokatörler” tarafınca öldürüldüğünü korumak için çaba sarfediyor.

İran medyasına yansıyan haberlere nazaran, gösteriler esnasında 60’tan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Haklarında idam sonucu verilen Muhsin Şikari’nin cezası gözaltına alınmasından 75 gün sonrasında 8 Aralık’ta, Mecidrıza Rahneverdin’in cezası ise gözaltına alınmasından 23 gün sonrasında 12 Aralık’ta infaz edildi.

Her iki kişinin de avukat seçme hakkından yoksun kalması ve idam kararlarının teamüllerin haricinde ivedilikle uygulanması tartışmalara yol açtı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku