sesli sohbet

İsrail'de Filistin bayrağına yasak!

Aşırı sağcı İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ülkede Filistin bayrağı sallanmasının yasaklandığını duyurdu. Karar 40 senedir cezaevinde olan Filistinli bir mahkumun tahliyesi sonrası kutlamaların yapılması üstüne alındı.

Kerim Yunus isminde mahkum bir İsrail askerini öldürmek suçundan cezaevinde yatıyordu.

Yunus’un salı verilmesi ile kuzeydeki Ara köyünde, Filistin bayrağı sallanarak kutlamalar yapılmış oldu.

Aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, bayrak yasağının yanında, kutlamaların engellenmemesini sebebiyle de soruşturma başlatılmasını istedi.

Aşırı aşırı sağcı Yahudi Gücü Partisi lideri Itamar Ben-Gvir, Filistinlilere yönelik ırkçı ve ayrımcı söylemleriyle biliniyor.

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğinde kurulan koalisyon, “İsrail’in tarihindeki en sağcı hükümet” olarak nitelendiriliyor.

Ben-Gvir, Doğu Kudüs’te Yahudi yerleşimcilerin sertlik eylemlerini teşvik etmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Harem-üş Şerif’e gitmesi de Filistin Yönetimi ve İsrail muhalefeti tarafınca provokasyon olarak değerlendirildi.

Ben-Gvir’in açıklamasıyla Filistin bayrağının İsrail’de kamuoyu açık yerlerde çıkarılması fiilen yasaklandı.

Başkent Tel Aviv’de Pazar günü meydana getirilen Başbakan Binyamin Netanyahu karşıtı yürüyüşte de Filistin bayrakları kullanıldı.

Netanyahu’nun koalisyon ortakları, İsrail-Filistin sorununda ortak başkentleri Kudüs olan ve Batı Şeria’da bağımsız bir Filistin devleti öngören internasyonal destekli sulh formülünü reddediyor.

Koalisyon ortağı olan Dini Siyonizm Partisi’nin lideri, İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak etmesini istiyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku