sesli sohbet

İşte kırılan fayın merkezi! Yıkımın başlangıcı Tevekkeli Köyü’nde başlamış

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen depremler sonrasında meydana gelen kırılma açığa çıktı. Kahramanmaraş’ın Tevekkeli köyünde kilometrelerce uzunluktaki çatlak, depremin büyüklüğünü gözler önüne serdi. prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş-Gaziantep yolu üzerindeki Tevekkelli köyü yakınlarında Kahramanmaraş merkezli depremlere neden olan fayın sığ yırtılmasının tespit edildiğini bildirdi.

abone

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen depremler sonrasında meydana gelen kırılma açığa çıktı.

Kahramanmaraş’ın Tevekkeli köyünde kilometrelerce uzunluktaki çatlak, depremin büyüklüğünü gözler önüne serdi. prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş-Gaziantep yolu üzerindeki Tevekkelli köyü yakınlarında Kahramanmaraş merkezli depremlere neden olan fayın sığ yırtılmasının tespit edildiğini bildirdi.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından Tevekkelli köyünde kilometrelerce uzayan fay hattındaki kırılma böyle görüntülendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Başkanı Prof.

Sözbilir, yaptığı yazılı açıklamada, depremin ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Çağlar Özkaymak ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Karabacak ile Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulunduğunu söyledi.

10 ilde hissedilen 7.7 büyüklüğündeki depreme neden olan fayın karayı kestiği noktayı bulduğunu belirten Sözbilir, şöyle konuştu:

“Fay zeminde ortalama 3 metre kayma oluşturdu, bunu sol fayın kestiği asfalt yolun ortalama 3 metre kaymasından anlıyoruz.Bu fay literatürde Gölbaşı-Türkoğlu segmenti olarak biliniyor.

Dolayısıyla fayın Gölbaşı-Türkoğlu hattı boyunca kırıldığını söyleyebiliriz. Bu alan boyunca ve yakınında bulunan evlerin önemli bir kısmı yıkılmıştır. Kahramanmaraş-Gaziantep yolu üzerindeki Tevekkelli köyü yakınlarında gözlemledik.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku