sesli sohbet

İsviçre hükümeti üçüncü cinsiyet seçeneğini reddetti

İsviçre parlamentosundan gelen iki öneriye cevap veren Federal Konsey, İsviçre toplumunda hanım/adam cinsiyet modelinin hala kuvvetli şekilde kabul gördüğünü, üçüncü bir cinsiyet seçeneğini, bugünün koşullarında reddettiğini belirtti.

Konseyden meydana getirilen açıklamada, nüfus kayıtlarına üçüncü bir cinsiyet seçeneğinin eklenmesi için “toplumsal ön koşullar şu anda mevcut değil” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

Üçüncü cinsiyet seçeneğinin, İsviçre anayasasında ve ülkedeki 26 kantonda geçerli olan yasalarda birçok değişim yapılmasını doğuracağı de vurgulandı.

Açıklamada, 2020’de piyasaya sürülen ulusal etik raporuna atıfta bulunulmuş oldu; cinsiyet sistemiyle ilgili hemen hemen değişim yapmanın vaktinin gelmediği yönündeki tespit hatırlatıldı.

İsviçre’de vatandaşlar, nüfus kütüğüne adam yada hanım olarak kaydediliyor.

DİĞER ÜLKELERDEKİ UYGULAMALAR

???????Almanya hükümeti, resmi kayıtlarda üçüncü bir cinsiyet seçeneğini onaylarken vatandaşlarına “değişik” olarak kaydedilmeleri mevzusunda olanak sağlamıştı.

Avusturya’da Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2018’de almış olduğu kararda, cinsiyet olarak açıkça adam ya da hanım olmayan kişilerin, doğum ve kimlik belgelerinde iki cinsiyetin haricinde kendilerine uyumlu bir ifade kullanma hakları olduğuna hükmetmişti.

Mahkemenin sonucunda, mevcut yasa bu şekilde bir esnekliğe müsaade ettiğinden, yasada herhangi bir değişikliğe gidilmesine gerek olmadığı ifade edilmişti.

Buna nazaran Avusturya’da, bireyler herhangi bir gerekçe göstermeden, üçüncü cinsiyet için doğum ve kimlik belgesi çıkartabildiği benzer biçimde bu kısmı boş bırakabiliyor.

Bunun için herhangi bir vakit sınırlaması bulunmazken bireyler istedikleri takdirde herhangi bir belge ibraz etmeden, kimliklerinde daha ilkin yazılı olan hanım ya da adam ifadelerini değiştirebiliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku