sesli sohbet

İtalya'da genel seçimleri aşırı sağcı ittifak kazandı!

İtalya’da dün meydana getirilen genel seçimleri, Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) ve parçası olduğu sağ ittifak kazanmıştır. Sağ ittifak hem Senato hem de Temsilciler Meclisinde hükümet kuracak salt çoğunluk sayısını elde etti.

TARİHTEKİ EN DÜŞÜK KATILIM ORANI

İtalyanlar dün meydana gelen seçimde, 19. yasama döneminde parlamentonun üst kanadı Senato (200 iskemle) ve alt kanat Temsilciler Meclisinde (400 iskemle) kendilerini temsil edecek parlamenterler için oy kullandı. 50,8 milyon seçmenin oy kullanma hakkına haiz olduğu seçime katılım yüzde 63,9 oldu. Bu, “İtalya’daki genel seçimler tarihindeki en düşük katılım oranı” olarak kayıtlara geçti. İçişleri Bakanlığının paylaşmış olduğu sonuçlara bakılırsa, Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı FdI, yüzde 26,2’ik oyla seçimlerden birinci parti çıktı.

SÜRPRİZ SONUÇLAR

Ülkede en fazlaca oyu alan ikinci parti yüzde 19,2 ile Enrico Letta liderliğindeki merkez solun çatı partisi Demokratik Parti oldu. Seçimde en yüksek üçüncü oyu da eski Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi (M5S) yüzde 15,3 ile aldı. M5S için seçim öncesi meydana getirilen anketlerde daha düşük oy alacağı tahminleri yapılıyordu. Seçimden önceki anketlerin aksine sağ ittifaktan Lig Partisinin oy oranı yüzde 8,9 oldu. Matteo Salvini liderliğindeki Lig, beklentilerin altında kaldı.

BERLUSCONİ YÜZDE 8 ALDI

Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi’nin lideri olduğu sağ ittifaktan Forza Italia (FI) da yüzde 8’lik oyla beşinci sırada yer aldı. “Üçüncü Kutup” olarak merkezde konumlayan Carlo Calenda liderliğindeki Fiil Partisi (Azca) ile seçime beraber girmiş olduğu ortağı Italia Viva (Iv) yüzde 7,7 oy aldı. “Üçüncü kutup” kısa zamanda yürüttükleri seçim kampanyası neticesinde beklentilerin üstünde oy almalarıyla dikkati çekti. İttifak bazında ise FdI, Lig, FI ve bazı ufak partilerin oluşturduğu sağ ittifakın oy oranı yüzde 44,3 oldu. PD’nin çatı partisi olduğu merkez sol ittifak, yüzde 26,1 oyla sağ ittifakın peşinde kaldı.

İTALYA TARİHİNDE İLK KADIN BAŞBAKAN

Bu sonuçlar doğrultusunda sağ ittifak, hem Senatoda hem de Temsilciler Meclisinde hükümet kuracak salt çoğunluğa ulaşacak iskemle elde etti. Sağ ittifakın bir tüm halinde Senatoda 114 ile 126 içinde, Temsilciler Meclisinde de 232 ile 252 içinde iskemle sayısına ulaşacağı basında belirtiliyor. Seçimlerden sağ ittifakın zaferle çıkması ve ittifakın daha ilkin kendi içinde en fazlaca oy alanın başbakanı belirlemesi mevzusunda anlaşması sebebiyle gözler Meloni’ye çevrildi.

MUSSOLİNİ’DEN SONRA BİR İLK

FdI liderinin, cumhurbaşkanından hükümeti kurma görevini alması sonrasında başbakan olmasıyla “İtalya tarihinde ilk kez bir karı” bu göreve gelmiş olacak. Ek olarak Meloni’nin başbakanlık koltuğuna oturması halinde faşist önder Benito Mussolini’nin arkasından “ülkede ilk kez aşırı sağcı bir politikacı” başbakanlık görevini üstlenecek. Giorgia Meloni, başbakan olursa ek olarak “ülkede 2008‘den bu yana seçimle bu göreve gelen ilk önder” olacak. İtalya’da son 10 senedir göreve gelen 6 başbakan da seçimlerde başbakanlık için yarışıp seçilmiş değil aksine cumhurbaşkanları tarafınca atanan adlar olmuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku