sesli sohbet

İtalya'da hükümet karıştı: Oylama sona erdi, kriz devam ediyor

İtalya’da hükümet karıştı: Oylama sona erdi, kriz devam ediyor – Dünya Haberleri

İtalya'da hükümet karıştı: Oylama sona erdi, kriz devam ediyor

İtalya’da koalisyonun çöküşünü tetikleyebilecek oylama sona erdi ancak kriz hala devam ediyor. Boykot tartışmalarının yükseldiği bir ortamda parlamentonun üst kanadı Senato’da yapılan oylamada ekonomik destek paketi 39’a karşı 172 oyla kabul edildi.

5 Yıldız Hareketi lideri Giuseppe Conte, parti grubuyla yaptığı görüşme sonrasında oylamaya katılmayacaklarını açıklamıştı. Bu durum da hükümetin parlamentodaki çoğunluğu kaybedeceği şüphelerini doğurdu. Öte yandan Başbakan Draghi, daha önceki açıklamalarında koalisyonun 5 Yıldız olmadan devam edemeyeceğini belirtmişti.

Aşırı sağcı Lig Partisi’nin Matteo Salvini ise Forza Italia partisinin lideri Silvio Berlusconi ile telefonda görüştüğünü, merkez sağ ittifak olarak birlikte hareket etme konusunda anlaşmaya varıldığını söylemişti.

İSTİFA TARTIŞMALARI

Koalisyon içindeki anlaşmazlıkların derinleşmesinin ardından Draghi’nin istifa edip etmeyeceği de tartışma konuları arasında yer alıyor.

2011-2019 yılları arasında Avrupa Merkez Bankası başkanlığı da yapan Başbakan Mario Draghi’nin, oylamanın hemen ardından krizin çözümünde kilit isim olan İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’yı ziyaret ettiği aktarıldı. 

Tartışmalı oylama esnasında kameralara ilginç görüntüler de yansıdı. İtalyan senatörlerden Alberto Airola’nın büyük bir kâğıda “Buradaki herkes hem Draghi ile hem de kendisiyle yalnız kalmaktan korkuyor” yazdı.

Haziran ayının sonunda Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio silah yardımına karşı çıkan partisi 5 Yıldız Hareketi’nden ayrılmıştı.

Japonya Başbakanı Kişida, Abe'nin ölümünden polisi sorumlu tuttu Japonya Başbakanı Kişida, Abe'nin ölümünden polisi sorumlu tuttu

Japonya Başbakanı Kişida, Abe’nin ölümünden polisi sorumlu tuttu


Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku