sesli sohbet

İYİ Parti, “imza yetkisi” çıkışıyla tartışma yaratan Davutoğlu’nu yalanladı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Cumhurbaşkanı içeriden yada dışarıdan olsun, genel başkanlar direkt karar süreçleri içinde imza yetkisine haiz olarak bulunacaklar.” sözlerine 6’lı masadaki ortakları İYİ Parti’den cevap geldi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarının devam etmiş olduğu 6’lı masada yeni bir kriz patlak verdi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 6’lı masanın adayının kazanması halinde cumhurbaşkanı ve yardımcılarının vazife ve yetki alanlarını tanımlarken dikkat çeken sözler sarf etti.

“Genel başkanlar direkt imza yetkisine haiz olacak”

Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı içeriden yada dışarıdan olsun, genel başkanlar direkt karar süreçleri içinde imza yetkisine haiz olarak bulunacaklar. Genel başkanlar, cumhurbaşkanı kadar, cumhurbaşkanı şeklinde ister içerden ister dışarıdan olsun her stratejik kararda imza yetkisine haiz olacak.” ifadelerini kullandı.

“6’lı masa bu şekilde bir değerlendirme yapmamıştır”

Gelecek Partisi liderine, 6’lı masadaki ortakları İYİ Parti’den cevap geldi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Sıkıntılı, basın toplantısında yapmış olduğu açıklamada, 6’lı masada bu şekilde bir mevzunun konuşulmadığını söylemiş oldu. Sıkıntılı, “6’lı masa bu şekilde bir değerlendirme yapmamıştır. Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin kronikleşmiş sorunlarıyla savaşım edecektir. Bunu yaparken 30 Ocak’ta lansmanını yapacağımız yol haritası ve hükümet programı çerçevesinde hareket edecektir. 6’lı masanın ortak aklı devreye girecek, Cumhurbaşkanı daha sıhhatli çalışacaktır. İYİ Parti bunu desteklemektedir, fakat öteki yaklaşımı doğru bulmayız.” dedi.

“Bakanlar başbakana vesayet mi kurmuş oluyordu?”

Öte taraftan Ahmet Davutoğlu, “vesayet” eleştirilerine geçtiğimiz günlerde cevap verdi. Davutoğlu, “Geçmişte çarpık da olsa uygulanan parlamenter sistemde dahi Bakanlar Kurulu kararlarına tüm bakanlar imza atarlardı ve imzalar tamamlanmamışsa Bakanlar Kurulu sonucu yürürlüğe giremezdi. Ek olarak üçlü kararnameler de vardı. Koalisyon hükümetlerinde de durum buydu. Bu durumda bakanlar başbakana vesayet mi kurmuş oluyordu?” diye sordu.

“Oyu millet verecek ülkeyi kayyum yönetecek”

Ek olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Davutoğlu’nun sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, “Devletimizde Cumhurbaşkanı seçilebilmek için minimum 2 kişiden 1’inin oyunu almak gerekiyor. Bunların seçtiği Cumhurbaşkanı, 2 kişiden 1’ine değil masadaki 6 kişiye karşı görevli olacakmış. İki kavram oldukça mühim; itimat ve istikrar. Kendi özgür iradesiyle karar alamayacak birisini millet niye Cumhurbaşkanı diye başına geçirsin ki. Oyu millet verecek ülkeyi kayyum yönetecek. Bir davula 6 tokmak birden inecek. Bu modeldeki Cumhurbaşkanı’nın Anadolu’daki insanımızın kargaları uzak tutsun diye koyduğu bostan korkuluğundan daha çok iradesi olabilmesi mümkün mü?” şeklinde konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku