sesli sohbet

Japonya, Türkiye’ye ilk yardım uçuşunu tamamladı

Japonya’nın NATO koordinasyonunda Kahramanmaraş’ta depremin olduğu bölgelere yardım götüren ilk uçuşu tamamladığı bildirildi.

abone

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, İttifak tarafından koordine edilen hava ikmalinde Japonya’nın, NATO iş birliğiyle gerçekleştirdiği ilk uluslararası acil yardım operasyonu kapsamında deprem bölgesine ilk kargo uçuşunu tamamladığı belirtildi.

Önümüzdeki günlerde Japonya’dan daha fazla uçuşun beklendiği belirtilen açıklamada, “Son haftalarda müttefikler ve ortaklar Pakistan’dan Türkiye’ye yaklaşık 10.000 çadır, battaniye ve tıbbi malzeme taşıdı. Mart ayı başlarında Fransa 5.000 çadır ve binlerce battaniye teslim etti. .” denildi.

Açıklamada NATO sözcüsü Oana Lungescu’nun şu sözlerine yer verildi:

“NATO, Japonya ile ortaklığımıza derinden değer veriyor. Japonya’nın NATO koordineli bir hava ikmalinin parçası olarak Türkiye’ye yardım gönderme kararı tarihi bir ilk ve Japonya’nın NATO ile işbirliğinin uluslararası barış ve güvenliği güçlendirmeye nasıl yardımcı olduğunu bir kez daha gösteriyor.”

Açıklamada, NATO’nun Antakya ve İskenderun depremlerinde evsiz kalan 4 bin kişi için geçici sığınma evleri kurduğu, Daire Başkanlığı tarafından yaptırılan sığınaklarda ısıtma, elektrik jeneratörleri ve tıbbi tedavi alanlarının bulunduğu kaydedildi. NATO desteği ve tedariki.

Antakya tesisinin Nisan ayı ortasına kadar yerinden edilmiş 2 bin 400 kişiyi barındırmaya hazır olduğu hatırlatılan açıklamada, NATO müttefiklerinin yakın gelecekte Defne ilçesinde 4 bin kişiye daha geçici barınma sağlayacağı belirtildi.

Japonya’nın yanı sıra Finlandiya ve İsveç’ten binlerce kurtarma görevlisinin yardım operasyonlarına katıldığı ve Müttefik ordusunun depremzedeler için sahra klinikleri kurduğu belirtilen açıklamada, “Bu yılın başlarında Türkiye’yi vuran depremler depremler. NATO’nun kuruluşundan bu yana İttifak topraklarında meydana gelen en ölümcül doğal afetti.” ifadeler kullanıldı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku