sesli sohbet

Joe Biden: NATO’nun her santimini savunacağız

Bükreş Dokuzları (B9) ile Polonya’da bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, “NATO’nun her santimini savunacağız” dedi.

abone

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya yaptığı sürpriz ziyaretin ardından Polonya’yı ziyaret etti ve aldığı Bükreş Nine’ları (B9) ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı toplantıda konuşan Biden, Ukrayna ihtilafının sadece Ukraynalıların özgürlüğü ile ilgili olmadığını, aynı zamanda “Avrupa ve dünyadaki demokrasilerin özgürlüğü” ile ilgili olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya destek mesajını yineledi

ABD’nin NATO taahhüdünün “kutsal” olduğunu belirten Biden, “NATO’nun her karışını savunacağız” dedi ve ABD’nin, özgürlüğünü savunan Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini söyledi.

Stoltenberg ise Biden’ın Ukrayna ziyaretinin “ABD’nin Avrupa güvenliğine bağlılığı” konusunda “açık bir mesaj” verdiğini belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in barış yerine savaşa hazırlandığını ve bu nedenle Ukrayna’ya desteğin artırılması gerektiğini sözlerine ekledi. .

“Tarihin tekerrür etmemesini sağlamalıyız”

“Savaşın ne zaman biteceğini bilmiyoruz, ancak bittiğinde tarihin tekerrür etmeyeceğinden emin olmalıyız.” diyen Stoltenberg, Rusya’nın Avrupa’nın güvenliğini “parçalamaya” devam etmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı ve ekledi: “NATO müttefikleri hiç bu kadar birleşik olmamıştı”.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin “dünyadaki güvenlik durumunu sonsuza kadar değiştirdiğini” söyleyerek işgalin birinci yıldönümüne dikkat çekti.

Bir yıl önce NATO liderlerinin aynı salonda bir araya geldiklerini hatırlatan Duda, “NATO’nun bölgedeki varlığının mutlaka güçlendirilmesi gerekiyor. İttifakın karşı karşıya olduğu zorluklar ve Ukrayna’yı nasıl destekleyebileceğimiz hakkında konuşmak için buradayız.”

B9 ülkeleri NATO’nun doğu kanadını oluşturan ülkeler olarak da biliniyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku