sesli sohbet

Joe Biden’ın konutunda yeni gizli belgeler bulundu

ABD Başkanı Joe Biden’ın Delaware’deki konutunda bir takım yeni “gizli belge” daha bulundu.

Abone ol

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, mevzuya ilişkin yazılı açıklamasında, Biden’ın, 2 Kasım 2022’de Washington’daki Penn Biden Dış ilişkiler ve Küresel Katılım Merkezi’ndeki ofisinde “gizli” belgelerin bulunmasının arkasından, avukatlarının Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA) ve Hakkaniyet Bakanlığı ile süreci ortaklaşa iş içinde yürüttüklerini belirtti.

Avukatların, ondan sonra Biden’ın Wilmington ve Delaware’deki Rehoboth Beach’teki konutlarını da araştırdıklarını aktaran Sauber, Delaware’deki konutunda 2009 ile 2017 arasındaki başkan yardımcılığı döneminden kalma “azca sayıda yeni gizli belgelerin” bulunduğunu beyan etti.

Sauber, “gizli” ibaresi taşıyan bu belgelerin Biden’a ilişik bazı kişisel ve siyasal dokümanların içinde bulunduğunu kaydetti. Belgelerin biri hariç hepsinin Biden’ın Wilmington’daki konutunun garajındaki bir depoda bulunduğunu belirten Sauber, bir sayfalık öteki belgenin ise garajın bitişiğindeki bir odada gizlenen materyaller arasından çıktığını beyan etti.

Bıden’ın ofisinden çıkan gizli belgeler

Sauber, 9 Ocak’ta, Biden’ın, Penn Biden Merkezi’ndeki kişisel ofisinde 2 Kasım 2022’de başkan yardımcılığı görevi sırasından kalan bazı “gizli bilgiler içeren azca sayıda belgenin” bulunduğunu söylemişti.

Belgelerin “kilitli bir dolapta” bulunduğunu ifade eden Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Biden’ın kişisel avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla iletişime geçtiğini açıklamıştı.

Biden, ofisinden gizli belgeler çıktığını duyduğunda “şaşırdığını” söyleyerek belgelerin içinde ne olduğu hakkında data sahibi olmadığını kaydetmişti.

Başkan Biden, FBI ajanlarının 8 Ağustos 2022’de Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramada gizli belgelerin bulunması üstüne, “Biri iyi mi bu kadar sorumsuz olabilir?” yorumunu yapmıştı.

Trump’ı bu mevzuda eleştiren Biden’ın da konutundan gizli belgelerin çıkması karşısında Cumhuriyetçiler Başkan Biden’a karşı eleştirilerinin dozunu artırdı.

Hakkaniyet Bakanlığı söz mevzusu belgelere ilişkin incelemesini sürdürüyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku