sesli sohbet

Kadirov, Rus ordusunu eleştirdi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan ve Ukrayna işgalinde mühim bir role haiz olan Çeçen önder Ramazan Kadirov, savaşın gidişatıyla ilgili şaşırtan açıklamalarda bulunmuş oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 7’nci ay dolmak üzereyken Kadirov, Ukrayna’nın doğusundaki Kharkiv eyaletinde eleştiri bir tedarik merkezi olan İzyum’un Ukraynalılara geçmesinin arkasından Rus ordusunu eleştirdi.

” HATA YAPTIKLARI ÇOK AÇIK”

Kadirov, “Hususi askeri operasyonla ilgili bugün yada yarın değişim yapılmazsa, Kremlin’e sahadaki durumu açıklamak zorunda kalacağım.” dedi. Kadirov, “Müdafa Bakanlığı’nda çalışmıyorum ve stratejist değilim. Sadece buradaki hataları görebiliyorum. Hata yaptıkları oldukca açık. Ümit ederim kısa sürede lüzumlu neticeleri çıkarabilirler” dedi.

Kadirov, bu sözleriyle Putin’in durumdan haberdar olmadığını öne sürerken, ordunun üst kademesini de üstü kapalı tehdit etti.

Kadirov, kuzeydoğu Ukrayna’daki durumla ilgili ise, “Orada adamlarımız var, bu tür durumlar için hususi olarak hazırlanmış savaşçılar. 10 bin kişinin daha onlara eklenmesini bekliyoruz. En kısa zamanda Odesa’ya ulaşacağız.” ifadelerinde bulunmuş oldu.

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda gerçekleştirdiği karşı taarruzda 3.000 kilometrekareden fazla alanı Rusya’dan geri aldığını açıklamıştı. Rusya Müdafa Bakanlığı da Cumartesi günü askeri birliklerin Ukrayna’nın doğusundaki İzyum, Balakliya ve Kupiansk kasabalarından geri çekildiğini duyurmuştu.

‘ASKERLERİ TOPLAMAK İÇİN ÇEKİLDİK’ AÇIKLAMASI

Bakanlık, Izyum’daki askerlerin “tekrardan toparlanmak” için; Balakliya’daki askerlerin ise Donetsk cephesine destek oluşturmak için çekildiğini öne sürmüştü.

Arka arkaya gelen çekilme haberleri Rus milliyetçileri içinde da öfkeye niçin olurken, Rus ordusu yönetimini Ukrayna harbinde nihai zaferi sağlamak için acil değişimler halletmeye çağırdılar.

İzyum’un düşüşü, birliklerinin Mart ayında Ukrayna’nın başkenti Kiev’den geri çekilmesinden bu yana Rusya’nın en fena askeri yenilgisi oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku