sesli sohbet

Kahramanmaraş’tan 122 bin kişi tahliye edildi

Kahramanmaraş depremi sonrası şehri terk etmek isteyenler için bakanlıklar koordinasyonunda ücretsiz otobüs seferleri düzenlendi.

abone

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 2 bin 500 bina yıkıldı, 10 bin 174 bina ağır hasar gördü, 2 bin 412 bina için yıkılma veya devrilme tehlikesi nedeniyle acil yıkım kararı verildi.

Şehri terk etmek isteyenler için İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ücretsiz otobüs seferleri düzenleniyor.

İl dışı tahliye koordinasyon talep merkezlerine başvuranlar, form doldurulduktan sonra otobüslerle istedikleri illere yönlendiriliyor. Kendi imkânlarıyla şehir dışına çıkmak isteyenlere bakanlıklar akaryakıt vergisi desteği veriyor.

Depremzedeler otobüsle tahliye edildi

Depremin ardından şehrin farklı noktalarında bulunan başvuru masalarında işlemlerini tamamlayan 122 bin kişinin Kahramanmaraş’tan tahliye edildiği söylendi. Otobüsler Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Fuar Merkezi önündeki noktalardan hareket etmektedir.

Deprem sırasında kendisinin ve ailesinin korku hissettiğini anlatan Ahmet El (52), şehirden ve depremden uzaklaşmak için bir süreliğine şehirden ayrıldığını söyledi.

“Enkaz falan görünce bayılıyorum, çalışamıyorum”

Tekrar geleceğini belirten El, “Şu an Ankara’ya gideceğim. Panik atak geçiriyorum. Kaza falan, bayılıyorum, çalışamıyorum. Gidiyorum. Buraya geleceğim.” Allah’ın izniyle devletimiz böyle imkanlar sağladı, barınma yerleri ayarlandı, biz de gidemeyiz’ “Zaten tek başımıza gitmiyoruz” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku