sesli sohbet

Kahvenin Yükseltilmiş Kolesterol Bağlantısı, İçicinin Cinsiyetine Artı Demleme Yöntemine Bağlıdır


Yeni araştırmalar, demleme yönteminin ve içicinin cinsiyetinin, kahvenin yüksek kolesterol ile bağlantısı için önemli olabileceğini düşündürmektedir.

Espresso için görülen en geniş cinsiyet farkı; dalgıç (cafetière) kahve için en dar.

10 Mayıs 2022’de açık erişim dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kahve içen kişinin cinsiyeti ve demleme yöntemi, kahvenin kalp hastalığı için bilinen bir risk faktörü olan yüksek kolesterol ile bağlantısının anahtarı olabilir. Açık kalp.

Espresso içmek, kolesterol düzeyindeki en geniş cinsiyet farkıyla ilişkilendirildi; Bulgulara göre dalgıç (cafetière) kahve en dar olanla ilişkilendirildi.

Kahvede doğal olarak bulunan kimyasallar – diterpenler, kafetol ve kahweol – kandaki kolesterol seviyelerini yükseltir. Demleme yöntemi etkilidir, ancak espresso kahvenin ne gibi etkileri olabileceği ve hangi miktarlarda olabileceği açık değildir.

Bu nedenle araştırmacılar, 40 yaş ve üzeri (ortalama yaş 56) yetişkinler arasında espresso kahveyi diğer demleme yöntemleriyle karşılaştırmak istediler.

Espresso içen adam

Günde 3-5 fincan espresso içmek, özellikle erkekler arasında artan serum toplam kolesterolü ile önemli ölçüde ilişkiliydi.

1974’te başlayan ve Norveç’in Tromsø kentinin sakinlerini içeren uzun vadeli bir nüfus araştırması olan 2015-16’daki Tromsø Çalışmasının yedinci anketine yanıt veren 21.083 katılımcıdan (11074 kadın; 10009 erkek) veri topladılar.

Katılımcılara günde kaç fincan kahve içtikleri soruldu – hiç, 1-2 fincan; 3-5; ve 6 veya daha fazla – ve hangi demleme türünü içtiler – filtrelendi; piston (kafetière); kahve makinelerinden, kapsüllerden, moka kaplarından vb. espresso; ve anında.

Kan örnekleri alındı, boy ve kiloları ölçüldü. Potansiyel olarak etkili faktörler hakkında da bilgi arandı: sigara, alkol alımı ve fiziksel aktivite dahil diyet ve yaşam tarzı; eğitimsel kazanımlar; ve tip 2 diyabetin teşhis edilip edilmediği.

Kadınlar günde ortalama 4 fincan kahve içerken, erkekler ortalama 5 fincan kahve içiyor.

Verilerin analizi, kahve ve serum toplam kolesterol arasındaki ilişkinin, demleme yöntemine bağlı olarak, dalgıç kahve hariç tüm demleme türleri için önemli cinsiyet farklılıkları ile değiştiğini gösterdi.

“Kahve dünya çapında en sık tüketilen merkezi uyarıcıdır. Kahvenin yüksek tüketimi nedeniyle, küçük sağlık etkileri bile önemli sağlık sonuçları doğurabilir.”

Günde 3-5 fincan espresso içmek, özellikle erkekler arasında artan serum toplam kolesterolü ile önemli ölçüde ilişkiliydi.

Hiç içmeyenlerle karşılaştırıldığında, bu tüketim modeli kadınlarda 0,09 mmol/l daha yüksek serum kolesterolü ile ilişkilendirildi. vs Erkeklerde 0.16 mmol/l daha yüksek.

Günlük 6 veya daha fazla fincan dalma kahvesi de yüksek kolesterol ile ilişkilendirildi ve her iki cinsiyette de benzer derecede: Kadınlarda 0.30 mmol/l daha yüksek vs Erkeklerde 0.23 mmol/l daha yüksek.

Her gün 6 veya daha fazla fincan filtre kahve içmek, filtre kahve içmeyenlere kıyasla, kadınlarda 0,11 mmol/l daha yüksek kolesterol ile ilişkilendirildi, ancak erkekler arasında değil.

Hazır kahve, her iki cinsiyette de kolesterol artışı ile ilişkilendirilirken, bu, kahve tozu/granüllerini tercih etmeyenlerle karşılaştırıldığında, içilen fincan sayısı ile birlikte artmadı.

Araştırmacılar, çalışmalarında standart bir fincan ölçüsünün kullanılmadığına dikkat çekiyorlar; Örneğin Norveçliler, İtalyanlardan daha büyük espresso fincanlarından içme eğilimindedir.

Kahve makinelerinden, kapsüllerden veya moka kaplarından farklı espresso türlerinin de doğal olarak oluşan önemli kimyasalların farklı seviyelerini içermesi muhtemeldir.

Kolesterolün kahve içmeye verdiği tepkideki cinsiyet farklılığına dair henüz açık bir açıklama yok, diye ekliyorlar.

“İlginç bir şekilde, kahve binden fazla çeşitli fitokimyasal içerir. Her bileşiğin alımı aynı zamanda kahve türlerinin çeşitliliğine, kavurma derecesine, demleme yönteminin türüne ve porsiyon boyutuna da bağlıdır” diye açıklıyorlar.

Deneysel çalışmalar, kafestol ve kahweolün toplam kolesterolü artırmanın yanı sıra anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu, karaciğeri koruduğunu ve kanser ve diyabet risklerini azalttığını da ekliyorlar.

Araştırmacılar, “Bu, kahvenin aynı anda çalışan birden fazla mekanizmaya yol açabilecek bileşikleri nasıl içerdiğini gösteriyor” diyor.

Ve şunu belirtiyorlar: “Kahve dünya çapında en sık tüketilen merkezi uyarıcıdır. Kahvenin yüksek tüketimi nedeniyle, küçük sağlık etkileri bile önemli sağlık sonuçları doğurabilir.”

Referans: “Espresso kahve ve serum toplam kolesterol arasındaki ilişki: Tromsø Çalışması 2015–2016” 10 Mayıs 2022, Açık kalp.
DOI: 10.1136/openhrt-2021-00194

Finansman: Kuzey Norveç Bölgesel Sağlık Otoritesi; Norveç Araştırma Konseyi; Norveç Kardiyovasküler Hastalıklar Konseyi

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku