sesli sohbet

Kendi telefonunuzu tamir etme dönemi neredeyse geldi


iFixit CEO’su Kyle Wiens’i aradığımda, onarım hakkı için yıllarca mücadele ettikten sonra kutlama yapacağını düşündüm. Google gibi büyük isim şirketleri ve Samsung aniden telefonları için yedek parça sağlamayı kabul ettiler. Bununla da kalmayıp, anlaşma imzaladılar. o bu parçaları şirketin onarım kılavuzları ve araçlarıyla birlikte iFixit aracılığıyla satmak. Valve de öyle.

Ancak Wiens, henüz anlaşma yapmayı bitirmediğini söylüyor. Bundan birkaç ay sonra bir tane daha geliyor, diyor. (Hayır, Apple değil.) Motorola aslında ilk imzalayan oldu yaklaşık dört yıl önce. Ve eğer Apple tüketicilere yedek parça sunarken onlara anlamlı bir şekilde katılırsa — 2022 başlarında yapmaya söz verdiği gibi — kendi telefonunuzu tamir etme dönemi başlıyor olabilir. Geçen Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri birçok cihazın onarım amacıyla açılmasını etkin bir şekilde yasal hale getirdi Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası muafiyeti ile. Şimdi gerekli parçalar geliyor.

Ne değişti? Bu şirketler, onarım hakkını masadan kaldırmak için dişleriyle tırnağıyla savaşmıyorlar mıydı? bazen gizlice son dakikada faturaları durdurmak? Emin. Ancak bazı yasalar her nasılsa geçiyor… ve özellikle bir Fransız yasası devrilme noktası olabilir.

Wiens, teknoloji şirketlerinin telefonlarının 0,0 ila 10,0 arasında ne kadar tamir edilebilir olduğunu göstermelerini gerektiren 2021 yasasına atıfta bulunarak, “Oyunu her şeyden çok değiştiren şey, Fransız tamir edilebilirlik puan kartıdır” diyor. fiyat etiketi. Apple bile tamir edilebilirlik puanları eklemek zorunda kaldı – ama Wiens beni işaret ediyor Samsung’un bu basın açıklaması yerine. Samsung, Fransız tamir edilebilirlik puanlarının anlamlı olup olmadığını kontrol etmek için bir araştırmayı görevlendirdiğinde, yalnızca puan kartlarını kullanışlı bulmakla kalmadı, şaşırtıcı bir sonuç da buldu. Ankete katılanların yüzde 80’i, daha yüksek puan alan bir ürün için favori markalarından vazgeçmeye istekli olacaktır.

Onarılabilirlik puanı ürün sayfasının sağ alt kısmında görülebilir.
Ekran görüntüsü: Apple.com

Wiens, “Puan kartı üzerinde kapsamlı çalışmalar yapıldı ve işe yarıyor” diyor. “Davranışları yönlendiriyor, tüketici satın alma modellerini değiştiriyor.”

Sopa, havuçla tanış. Wiens, bir fırsat görerek bu şirketleri anlaşmada iFixit’i almaya itti.

ABD Kamu Çıkarı Araştırma Grubu’nda (US PIRG) Onarım Hakkı Kampanyası’nın direktörü Nathan Proctor, hala sopanın öncelikle teşekkür etmek olduğunu düşünüyor. “Yüzde 100 demek arsız geliyor… ama bunların hiçbiri bir yasama tehdidi olmadıkça olmuyor.”

Proctor, “Bu şirketler bunların sorunlar olduğunu uzun zamandır biliyorlardı ve biz bunun kaçınılmaz görünmesi için yeterli nüfuzu organize edene kadar, büyük şirketlerin hiçbirinin özellikle iyi onarım programları yoktu ve şimdi hepsi bunları duyuruyor” diyor. Dikkatimi şu gerçeğe çekiyor Avrupa Parlamentosu az önce 509-3 oyu verdi AB’den üreticileri cihazları daha tamir edilebilir hale getirmeye zorlamasını istemekten yana.

Wiens, “Telefonların daha uzun süre dayanacağına ve bu konuda yapabilecekleri bir şey olmadığına dair artan bir farkındalık ve istifa olduğunu düşünüyorum” diyor.

Proctor, Google’ın da finansal bir teşvike sahip olabileceğini kabul ediyor. “Google çok büyük bir şirket, ancak Pixel telefon satışları pazarın büyük bir parçası değil, değil mi? Havucun bir kısmı, baskın oyuncu olmadıkları bir alanda gerçekten popüler bir anti-tröst, anti-tekel sorunu hakkında bir şeyler yapabilmeleri.”

Peki ya teknoloji şirketlerinin geçmişte onarım hakkını engellediği pratik sebepler, tüketicilerin yanlışlıkla pillerini patlatmaları veya telefonlarını kırmaları ve Google veya Samsung gibileri daha fazla destek araması yapmaya zorlamaları konusundaki endişeler? Wiens biraz abartılı olduklarını söylüyor. Ama aynı zamanda, bu şirketlerin iFixit’i seçmelerinin nedeninin de bu olduğunu iddia ediyor, çünkü web sitesi onarım kılavuzları ve insanların hata yapma olasılığını azaltan özel olarak tasarlanmış araçlar sunuyor.

Samsung, Google ve hatta Valve, her türlü onarım için taşkın kapaklarını mutlaka açmıyor, aklınızdan çıkarmayın. Wiens, iFixit’in çipli herhangi bir kart satmayacağını söylüyor, bu nedenle Pixel’iniz kötü şöhretli bir önyükleme döngüsü sorunu çıkarırsa birçok Nexus telefonu rahatsız ettiyine de düzeltmek için Google’a ihtiyacınız olacak. “[Boards are] kesinlikle bakılması gereken bir şey, ancak bunları yapmak için tedarik zinciri zorlukları var ”diyor.

iFixit araçlarıyla birlikte Google Pikselleri.
Resim: iFixit

Daha da önemlisi, resmi ekranlar ve piller gibi en yaygın parçalar gerçekten de iFixit’in yeni parça önbelleklerine dahil edilmelidir ve iFixit, fabrikalar onları üretmeyi bıraktığında “son şans” bileşenlerini stoklamak zorunda kalsa bile telefonları desteklemeye kararlı olduğunu söylüyor. Bu bileşenlerden kaç tanesine ihtiyaç duyacaklarını tahmin etmek zor olsa da, üreticiler kaç telefon sattıkları gibi verileri iFixit ile paylaşarak bazılarına yardımcı oluyor.

Wiens, iFixit’in tesis dışındaki bir depoda zaten yüz binlerce parçaya sahip olduğunu ve bu anlaşmaların bir sonucu olarak şu anda genişlediğini söylüyor. Wiens, teknoloji şirketlerinin parçaları sübvanse edip etmediğini veya ne kadar ödeyeceğinizi söylemeyecek, ancak iFixit onları satın alması gerektiğini ve bir fiyat artışıyla satacağını söylüyor.

Her tür onarım için resmi olarak onaylanmış parçalara ihtiyacınız olmasa da, bazı avantajlar olabilir gibi görünüyor: iFixit’in tamir takımları, Google ve Samsung’un düzgün bir şekilde yeniden mühürlemek için kullandığı aynı tür önceden kesilmiş su geçirmez contalarla birlikte gelecek. kendi telefonları. Wiens, “Doğru yaptığınız sürece, mührü sonuna kadar alın, sonra tekrar iyisiniz” diyor.

Üreticilerin cihazlarını su geçirmez hale getirmek için kullandıkları yapıştırıcı zamanla yıpranma eğiliminde olduğundan, daha fazla insanın muhtemelen yılda bir veya iki kez yapması gereken bir şey olduğunu söylüyor. “Duşta ilk testinizi yapıyorsunuz ve bundan memnunsunuz, bu üç ay sonra duşta çalışmaya devam edeceği anlamına gelmiyor” diye ekliyor.

Bu şirketlerin yönlendirilip yönlendirilmediğine bakılmaksızın, sonuç aynı olabilir: Yaşlanan telefonunuzun yeterince iyi kalabileceği, aksi takdirde olabileceğinden çok daha uzun süre yeterince iyi kalabileceği bir çağ. politikacılar, hükümetler, düzenleyiciler, hissedarlarve US PIRG gibi savunuculuk grupları baskı yapmakve fırsatlar da açabilir.

“Piyasa değişse ve insanlar telefonları çok daha uzun süre tutsaydı… sonunda şirketler değişirdi ve bu ortamda daha fazla para kazanmanın bir yolunu bulurlardı, değil mi?” Proctor, uzun ömürlü bir telefonun müşterilerin etrafta dolaşmasını sağlamanın başka bir yolu olabileceğini öne sürüyor. “Bu teşviklerin artık gezegendeki insanlar için daha iyi olanla biraz daha uyumlu olması beni cesaretlendiriyor.”

Teknoloji şirketlerinin, kabul ediyormuş gibi görünseler bile, bazı yönlerden onarım hakkına direnmeye devam etmelerini bekliyorum. (Bunu daha önce Apple’dan gördükve Apple, Self Servis Onarım Programı hakkında bu hafta yapılan bir yorum talebine yanıt vermedi.) Şirketlerin, parçaları çok fazla şarj etmek veya korkutucu uyarılar vermek gibi işleri çuvallamasının birçok yolu vardır. geri adım atıyor gibi görünüyor bunun üzerine.

Ve elbette, sizi yeni telefonlara hızlı bir şekilde yükseltmeye ikna etmeye devam edecekler. taşıyıcılar geçen yıl sübvansiyon modelini nasıl geri getirdi toplum hala evdeyken satışları teşvik etmek ve Apple’ın nasıl aradığı bildiriliyor iPhone’u şimdi bir abonelik hizmeti olarak sat.

Ama sanki iPhone mini’min pili bittiğinde ve onun yerini alacak yeni bir mini yokPili kendim değiştirebilirim. Ve değilse? Bir ipucu alıp yeni onarılabilir bir Pixel’e geçebilirim.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku