sesli sohbet

Konya ve Niğde’de deprem olmuştu! Fay dengesi değişti

Niğde’deki depremi değerlendiren Jeolog Okan Tüysüz, Tuz Gölü hattındaki fayın binlerce yıldır sessiz kaldığını söyledi. Tüysüz, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin Türkiye’nin fay hatlarının dengesini değiştirmiş olabileceğine dikkat çekti.

abone

Merkez üssü Bor ilçesi olan Niğde’de 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem jeoloğu Prof. Dr. Okan Tüysüz, NTV canlı yayınında değerlendirdi.

Dün yaptığı paylaşımda Niğde’nin depremler açısından şanslı illerden biri olduğunu söyleyen Tüysüz, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin Türkiye’nin fay hatlarının dengesini değiştirmiş olabileceğini söyledi.

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye’de hemen hemen tüm fay hatlarının dengelerinde değişiklik oluyor.” Tüysüz dedi ki:

“Faya yakın yerlerde denge biraz değişmiş olabilir. Kahramanmaraş’taki depremler anakaradaki büyük depremlerdir. İkinci bir depremin olması fayların değişmesine neden oldu. Ama batıya gidecek bir değişimden bahsetmiyoruz.” Ege ve İstanbul’u da etkiliyor” dedi.

“Endişelenecek birşey yok”

Tüysüz şöyle devam etti:

“Hala aynı noktaya denk geliyor. Burası Tuz Gölü fay sistemi dediğimiz 200 kilometrelik fay sisteminin güney ucu. Bunun endişe edilecek bir deprem habercisi olacağını düşünmüyorum.

“Binlerce Yıl Sessiz”

Binlerce yıldır sessiz kalan bir fay var. Bazı faylar 1000-10 bin yıllık aralıklarla depremler üretir. 5 çok küçük bir deprem değil. Çevre illerde duymanız doğaldır. 4 ve 4.5 büyüklüğünde depremler olabilir. Daha büyük olacağını sanmıyorum.

Bazı köy evlerinde duvarları yıkabilecek bir deprem, daha büyükleri yok. Niğde çok zayıf bir zeminde. Bu araziler üzerine bina yapılması çok önemli” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku