sesli sohbet

Kremlin eleştirmeni Navalny, yeni dokuz yıl hapis cezasının ardından destekçilerini topladı


  • Mahkeme Navalny’ye daha fazla hapis cezası verdi
  • Duruşma sonrası avukatlar gözaltına alındı
  • Muhalefet ağı Rusya’da zaten yasaklandı
  • Navalny, Rusları Ukrayna kampanyasını protesto etmeye çağırdı

22 Mart (Reuters) – Hapisteki Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny, bir mahkemenin Salı günü kendisini dolandırıcılık ve aşağılama suçundan dokuz yıl hapis cezasına çarptırmasının ardından destekçilerini Rus hükümetine muhalefetlerini göstermeye çağırdı.

45 yaşındaki oyuncu, siyasi emellerini engellemek için uydurulduğunu söylediği suçlamalarla ilgili şartlı tahliye ihlalleri nedeniyle Moskova’nın doğusundaki bir esir kampında iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Her ikisi de duruşmadan sonra kısa bir süre gözaltına alınan avukatları, mevcut cezasının Salı günü verilen cezaya dahil edileceğini söyledi.

Reuters.com’a ÜCRETSİZ sınırsız erişim için şimdi kaydolun

Hüküm açıklandıktan sonra, Başkan Vladimir Putin’in en önde gelen eleştirmeni Twitter’da tepki gösterdi: “Söylemek istiyorum: Bana ve diğer siyasi tutsaklara en iyi destek, sempati ve nazik sözler değil, eylemlerdir. Hileli ve hırsız Putin rejimine karşı herhangi bir faaliyet. Bu savaş suçlularına karşı herhangi bir muhalefet.”

Navalny’nin dolandırıcılık suçlamalarını ‘suçsuz’ olduğunu doğrulayan yargıç Margarita Kotova, serbest bırakıldıktan sonra 20 ay boyunca bazı kısıtlamalar altında kalacağını söyledi.

Savcılar, Navalny’nin vakfı tarafından kişisel amaçlar için toplanan bağışlarda 356 milyon ruble (3.42 milyon $) kullanmakla suçlandığı son ceza davasında orijinal cezasına 13 yıl eklemeye çalışmıştı.

Avukat Olga Mikhailova, Navalny’nin temyize gideceğini söyledi: “Alexei kendini iyi hissediyor – masumiyetinden emindi, masumiyetini savundu.”

GAUNT, SESSİZ

Moskova’nın doğusundaki Pokrov’daki bir hapishane kolonisinde yapılan duruşmada, yargıç suçlamaları okurken, güvenlik görevlileriyle dolu bir odada avukatlarının yanında zayıf bir Navalny duruyordu. Mahkeme belgelerine göz atarken aşağı bakarken hiç etkilenmemiş görünüyordu.

Avukatları veya destekçileri tarafından yayınlanan bir tweet’te, Rusya’da yasaklanan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın küresel bir örgüt haline geleceğini söyledi ve destekçilerini buna katılmaya çağırdı.

Navalny, 2020’de Sibirya ziyareti sırasında Sovyet döneminden kalma bir sinir toksini saldırısının ardından Almanya’da tıbbi tedavi gördükten sonra geçen yıl Rusya’ya döndüğünde hapse atılmıştı.

Navalny, saldırıdan Putin’i sorumlu tuttu. Kremlin, zehirlendiğine dair herhangi bir kanıt görmediğini ve eğer olsaydı herhangi bir Rus rolünü reddettiğini söyledi.

Rus yetkililer, Navalny ve destekçilerini Batı’dan destek alarak Rusya’yı istikrarsızlaştırmaya kararlı yıkıcılar olarak görüyorlar. Navalny’nin müttefiklerinin çoğu, kısıtlamalarla veya evde hapisle yüzleşmek yerine Rusya’dan kaçtı.

Navalny’nin muhalefet hareketi “aşırılıkçı” olarak etiketlendi ve destekçileri sosyal medyada siyasi duruşlarını ifade etmeye devam etse de kapatıldı. Navalny ayrıca Moskova’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesine karşı olduğunu da dile getirdi.

Kararın ardından eşi Yulia Instagram’da şunları yazdı: “9 rakamı kesinlikle hiçbir şey ifade etmiyor. Seni seviyorum, dünyadaki en sevgili insanım ve bunca yıldır seninle gurur duymaktan asla vazgeçmedim.”

Avukatları Mikhailova ve Vadim Kobzev cezaevi kompleksinin dışında gözaltına alındı ​​ve götürüldü, ancak Kobzev daha sonra bir tweet ile serbest bırakıldıklarını duyurdu.

(1$ = 104.0870 ruble)

Reuters.com’a ÜCRETSİZ sınırsız erişim için şimdi kaydolun

Reuters muhabirleri tarafından yazılan yazı; Düzenleme Raissa Kasolowsky ve Kevin Liffey

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku