sesli sohbet

Kripto para borsası Bitzlato’ya “kara para” operasyonu

Kripto para borsası Bitzlato’ya yönelik “kara para” operasyonunda firmanın CEO’sunun da aralarında olduğu 5 şahıs gözaltına alındı. Operasyon kapsamında toplam 50 milyon euro değerinde 100’den fazla kripto hesabı donduruldu.

Abone ol

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) koordinasyonunda meydana gelen “kara para aklama” operasyonunda, aralarında kripto para borsası Bitzlato’nun üst düzey yöneticilerinin de olduğu 5 şahıs gözaltına alındı.

Europol’den meydana getirilen yazılı açıklamada, Hong Kong’a kayıtlı kripto para borsası Bitzlato’nun yasa dışı fonları Rus para birimi Ruble’ye çevirerek kara para aklanmasını sağlamış olduğu bildirildi.

Açıklamada, ABD ve Fransa polisi tarafınca meydana gelen ve Belçika, Cenup Kıbrıs, Portekiz, İspanya ve Hollanda güvenlik birimlerinin destek verdiği operasyonda Bitzlato’nun en üst yöneticisinin ABD’de; Üst Yönetici (CEO), finans direktörü ve pazarlama direktörünün İspanya’da; bir yöneticisinin de Cenup Kıbrıs’ta olmak suretiyle toplam 5 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Operasyon kapsamında 18 milyon euro değerinde mal varlığına el koyulduğu vurgulanan açıklamada, toplamda 50 milyon euro değerinde 100’den fazla kripto para hesabının da donmuş olduğu kaydedildi.

İşlem meydana getirilen paranın yüzde 46’sı yasa dışı fon

Açıklamada, Bitzlato’da meydana getirilen toplam 2,1 milyar avro işlemin yüzde 46’sının yasa dışı fonlarla gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi.

Çoğunlukla siber dolandırıcılık, para aklama, fidye yazılım ve çocuk istismarı suçlarından elde edilmiş yasa dışı fonların ortalama 1 milyar avroya denk geldiği anlatılan açıklamada, Bitzlato’nun, Fransa’da kayıtlı bir firmadan kiraladığı web sitesinin kapatılmış olduğu kaydedildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku