sesli sohbet

Kuyruklu Piyano Boyutunda Asteroit Dünya’ya Çarptı Ve NASA’nın Nerede ve Ne Zaman Dediğini Tam Olarak Biliyorduk


Bazıları öyle olduğunu söyledi bir merdiven boyutu. Diğerleri daha çok benzediğini söyledi bir zürafanın yarısı büyüklüğünde. Her iki durumda da, 11 Mart 2022’de TUC 21:22’de Norveç’in Jan Mayen Adası’nın 300 mil/470 kilometre açığında küçük bir asteroid okyanusa çarptı.

Yaklaşık bir kuyruklu piyano büyüklüğünde ve resmi adı 2022 EB5 olan 6 1/2 fit/2 metre genişliğindeki asteroit, gözetleme ağından mı geçti?

Hayır, diyor ki, keşfinin Arktik Okyanusu’na çarpmadan sadece iki saat önce olduğunu iddia eden NASA, herhangi bir asteroidin atmosfere çarpmadan önce beşinci kez gözlemlendiğini işaret ediyor.

Asteroid 2022 EB5, K. Sarneczky tarafından 40 dakika boyunca 14 kez gözlemlendi. Piszkéstető Gözlemevi Kuzey Macaristan’da, bunu rapor eden Küçük Gezegen Merkezi.

NASA’nın “İzci” çarpma tehlikesi değerlendirme sistemi daha sonra yörüngesini hesapladı, kaderinin Dünya atmosferine çarpmak olduğunu ortaya çıkardı ve böylece hem Dünyaya Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi’ni uyardı (Aspir) ve NASA’nın Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi.

JPL’de Scout’u geliştiren bir navigasyon mühendisi olan Davide Farnocchia, “Başlangıçta batı Grönland’dan Norveç kıyılarına kadar uzanan olası etki yerlerini belirleyebildik” dedi. “Daha fazla gözlemevi asteroidi takip ettikçe, yörüngesi ve çarpma konumu ile ilgili hesaplamalarımız daha kesin hale geldi.”

Scout’un tahmin ettiği gibi, 2022 EB5, öngörülen zamanda etkiyi doğrulayan kızılötesi dedektörlerle Jan Mayen’in güneybatısında atmosfere girdi.

2022 EB5 gibi küçük asteroitler, Dünya’nın atmosferine çarpmadan veya en yakın yaklaşımlarını yapmadan sadece birkaç saat önce gece gökyüzünde görebilecek kadar parlaklaşıyor. NASA, yaklaşık her 10 ayda bir 2022 EB5 büyüklüğünde bir tane bekliyor.

Açık gökyüzü ve geniş gözler dilerim.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku